Novi malware krade Facebook račune i širi lažne lajkove

Novi malware krade Facebook račune i širi lažne lajkove
Fotolia

Sredstva se u današnje vrijeme baš i ne biraju, posebno u svijetu kibernetičkog kriminala i ako služe za brzu i laku zaradu. Na jedno takvo upozorava McAfee Labs, specijaliziran upravo za borbu s malwareom i napadima svih vrsta. Naime, razotkriven je način na koji se ljudima na prevaru njihovi korisnički računi na Facebooku koriste za lažne aktivnosti kao davanje “lajkova“.

Riječ je o malwareu naziva Faceliker i postoji od 2013. godine, što znači da nije baš razotkriven sad već je ponovno detektiran. Činilo se da je njegovo vrijeme odavno prošlo, ali nije. A funkcionira tako da zarazi određeni korisnički račun, ali ne na način da ga uspije prisvojiti već da ga može koristiti za lažne "lajkove" tako što preusmjerava one koje korisnik zapravo želi pritiskati.

Primjerice, vidi nešto što mu se sviđa i označi to poznatim palcem prema gore, a zapravo se to zabilježilo na nečem potpuno drugom. Poanta toga jest zamaskirati (ne)popularnost klijenta i na temelju brojnih "lajkova" zaraditi.

"Faceliker je s 26. rujnom činio devet posto od 52 milijuna malwarea koje smo detektirali. To sugerira da je riječ o trendu i da će malware ovakve vrste nastaviti s rastom, prvenstveno jer očito još uvijek pali. I to je problematično jer Faceliker i sličan malware manipulira brojkama na društvenim mrežama i nitko ne može biti potpuno siguran što je istina, a što nije", rekli su u McAfee Labs.

Nije to banalna stvar, na takav način se može nešto popularizirati u jako kratkom vremenu, što se potvrdilo primjerom iz Kine. Prevara u kojoj je sudjelovalo više od deset tisuća mobilnih uređaja učinilo je sadržaj viralnim, a samim time i planetarno popularnim. Tako se može zaraditi mnogo novca, ali i progurati određena agenda, koja ne mora imati nikakve veze s istinom.

Sreća je da McAfee Labs i slične kompanije sve to prate, detektiraju, bilježe, a potom se podosta uspješno i bore s pošasti, educiraju korisnike i konstantno informiraju kao u ovom slučaju...