INFOGRAFIKA: Gdje žrtve prijevara trpe najveće gubitke
Prema izvješćima Council on Foreign Relations, brojne kriminalne skupine, uglavnom iz Kine, uspostavile su cyber centre usmjerene na online kockanje i prijevare u jugoistočnoj Aziji.
Nažalost, mladi sve više upoznaju svoje nove prijatelje preko Interneta, nego na onaj „starinski“ način kada su se razmijenili pogledi, pružile ruke i otišlo na nogomet, kavu, bazen ili kino.
Novo istraživanje iz Pew Research Center otkrilo je kako je 57 posto američkih tinejdžera u dobi od 13 do 17 steklo novog prijatelja na Internetu, dok je 29 posto mladih preko Interneta upoznalo pet novih prijatelja. Inače, istraživanje je provedeno online u rujnu i listopadu 2014. te u veljači i ožujku 2015. godine.
Međutim, podatak koji svakako zabrinjava je taj da je samo 20 posto tinejdžera upoznalo svojeg online prijatelja uživo. Čak 77 posto mladih se nikada nije susrelo s nekim koga su upoznali na internetu, a 3 posto njih je odbilo da se nađu s online prijateljima uživo. Muški spol češće nalazi nove prijatelje preko Interneta - 61 posto dječaka u odnosu na 52 posto djevojaka.
Najčešća mjesta za susret s online prijateljima su Facebook i Instagram, a to osobito vrijedi za ženski spol. Dječaci, s druge strane, češće upoznaju nove prijatelje dok igraju online igre.
Zanimljivi su i podaci po kojima mladi doživljavaju stres u vezi toga kakav će sadržaj prikazati na društvenim mrežama i hoće li se taj sadržaj svidjeti njihovim prijateljima. Istraživanje navodi kako tinejdžeri osjećaju određenu obavezu da budu atraktivni i popularni na društvenim mrežama.
Nećete vjerovati, ali 68 posto tinejdžera je doživjelo neku „dramu“ sa svojim prijateljima na društvenim medijima. Kuda sve to vodi, da nam je znati...