Milenijalci ipak nisu najveći korisnici društvenih mreža

Milenijalci ipak nisu najveći korisnici društvenih mreža
Shutterstock

Generacija Y, ili poznatija pod imenom milenijalci, često se nalazi na udaru kritika. Prečesto potpuno nepravedno i nepotrebno jer, s obzirom da su dobi između 18 i 34 godine, teško da baš mogu utjecati na kompletnu stvarnost oko nas u toj mjeri da bi donosili tektonske promjene.

No, oni stariji svejedno će ih napadati, prvenstveno zbog načina života, na koji sami nisu navikli zbog činjenice da tehnologija nije prije dvadesetak ili više godina bila ni približno na razinama kao danas. Uostalom, otuda sve one silne predrasude o izostanku igre na zraku, izraženoj osjećajnosti, nedostatka ljudskog kontakta i interakcije...

Stvarnost je drugačija, milenijalci nisu to za što ih se smatra, pokazuje istraživanje Nielsena. Dapače, više od njih vrijeme na društvenim mrežama provode pripadnici Generacije X, odnosno osobe između 35 i 49 godina starosti. Oni su na Facebooku, Twitteru i ostalim društvenim mrežama prosječno šest sati i 58 minuta tjedno, dok su pripadnici Generacije Y na tim virtualnim mjestima 39 minuta kraće.

Očito je da tehnološki napredak donosi svoje, ljudi ga prigrle jer olakšava živote i normalno da će svi koji su u prilici, koristiti taj napredak. Što se tiče izlazaka i igre na zraku, ili kraćeg boravka pred zaslonima raznih digitalnih uređaja, to je do odgoja i roditelja ili staratelja. Zato kritike moraju biti upućene njjima, a ne djeci koja samo rade što mogu i žele, a možda bolje ni ne znaju.

Uostalom, sve rasprave između generacija idu u tom smjeru, zato jesu žestoke i često se udara ispod pojasa, a u konačnici bitnih razlika nema. Posebno ne kad je generacijski jaz u pitanju jer kako Generacija X udara po Generaciji Y tako su i prethodne generacije udarale jedne po drugoj, kao što će i one buduće. Stariji žele biti mladi, a ne mogu i to je taj negativni pokretač predrasuda i idealiziranje vlastite mladosti...