Malware za mobitele je evolvirao i sada može bez vašeg pristanka rootati i uništavati vaš uređaj

Malware za mobitele je evolvirao i sada može bez vašeg pristanka rootati i uništavati vaš uređaj
Antonio Jularić

Cyber kriminal nikad nije bio na višim razinama nego u ovim trenucima jer osim osobnih računala i laptopa počeli su napadi na tablete, pametne telefone i phablete, što je „lošim momcima“ dalo potpuno nove i neistražene prostore za zagorčavanje života korisnicima i onima u industriji koji se bave zaštitom. Sad su u opasnosti i oglasi, kao i kompanije koje se oglašavaju.

Naime, trenutno su kreativniji, opasniji i nepredvidljiviji nego ikad, a napadaju koristeći se metodama kao phishing, ransomware, scareware, grayware i sve ostalo što zapravo korisnici preuzimaju sami. I to je ono najgore u cijeloj priči, ono što zabrinjava i što cyber kriminalu "daje krila". Naime, otkrili su način kako se "sakriti" u popularne aplikacije, koje se mogu igrati na mobilnim uređajima, ali i na računalima putem Facebooka.

Korisnicima se nude razni načini kako varati u igri ili kako zaobići plaćanje i kad nasjednu na tako nešto, malware je na uređaju i nakon toga u najboljem slučaju treba očistiti uređaj, a u najgorem slučaju će doći do veće financijske štete.

Posljednje prijetnje zbog kojih korisnici trebaju biti zastrašene jesu one o novom načinu nanošenja štete uređajima. Naime, ukoliko se malware pronađen pretežno u web oglasima na koje je potrebno kliknuti, domogne vašeg uređaja tad ga doslovno uništi. Može ga prisilno "rootati" i pokvariti.

Dakle, ono što treba učiniti jest ne klikati na ono u što nemate povjerenje. Možda se time smanji broj napada, koji trenutno pogađa oko pet posto od ukupnih napada mobilnih korisnika. A na široj razini, oko 15 posto uređaja pretrpjelo je minimalno jedan malware napad bilo koje vrste.

Zbog svega ovog okupljaju se vodeći ljudi u industriji, neovisno o tome stoje li iza kompanija za zaštitu. Tu se misli na Microsoft, Google, Facebook, Twitter... i svi zajedno traže rješenja. Jasno je u cijeloj priči, Android je najvećim problemima zbog svoje otvorenosti pa se aplikacije i nepoćudni sadržaj može preuzimati bez potrebnih dozvola, što na iOS nije slučaj.