Lozinke nisu stvar prošlosti, samo ih na krivi način koristimo

Lozinke nisu stvar prošlosti, samo ih na krivi način koristimo
Pixabay

Lozinke su nešto bez čega se danas ne može zamisliti korištenje nekog od digitalnih uređaja, a posljednjih godina krivo se navodi da će one tradicionalne biti stvar prošlosti. To je daleko od istine, upisivanje riječi kojom štitimo privatne podatke nešto je bez čega još uvijek ne možemo, što ćemo dokazati kroz tekst.

I tako će biti još jedno poduže vrijeme, prvenstveno jer tradicionalnim lozinkama možemo postići više nego kvalitetnu zaštitu. Primjerice, "Bsdo#du()q1" i "Bsd0#du()1," djeluju jednako, ali računalo nikad neće zamijeniti ta dva upisana pojma. Dakle, zaštita je stopostotna. Kod otisaka prsta, skeniranja lica ili šarenice oka, ne postoji stopostotna zaštita i uvijek se ostavlja prostor za pogrešku.

Nije samo to prednost, lozinke podržavaju apsolutno svi operativni sustavi, bez obzira što su "zastarjele". To dovoljno govori o tome koliku zaštitu pružaju. Dakle, bilo da je riječ o Windows, Mac, Unix, Android, iOS, IOS, TRSDOS, BeOS, Symbian, AmigaOS... lozinke su prisutne. Uz to, besplatne su. Ako je netko probije, promijenite ju i to je to, nema problema. Što ako koristite otisak prsta i dođe do proboja? Kompromitirani nisu samo podaci već i ti otisci prstiju. Također, svi mi imamo samo deset prstiju, jedno lice i par očiju. Lozinki možemo imati koliko god želimo...

Lozinke se i jednostavno dijele, što može biti korisno ako niste uz uređaj koji može pristupiti vama bitnim podacima. Dovoljno je kontaktirati osobu od povjerenja i to je to.

Kad se već to spominje, lozinke su i anonimne, čak kad ih netko probije ne može se povezati direktno s vlasnikom. Tako da nema veće opasnosti nakon što se dogodi pad sustava na kojem su milijuni korisničkih računa.

Na samom kraju, otisci prstiju su posvuda, može ih se "ukrasti" ako znate što radite. Kao što se može iskoristiti vaše lice. Samim time, lozinke su anonimne te ponovno u velikoj prednosti pred ostalim metodama zaštite.

Ako vas sve ovo nije uvjerilo u to da su lozinke još uvijek način zaštite koji itekako pozitivno služi svrsi, onda znači da ste potpuno spremni na tranziciju prema biometriji i tradicionalnu zaštitu ostavljate u prošlosti, bez obzira na rizik koji to donosi...