Lažne vijesti za vrijeme predsjedničkih izbora u SAD-u nisu zaobišle niti Pinterest

Lažne vijesti za vrijeme predsjedničkih izbora u SAD-u nisu zaobišle niti Pinterest
Wikipedia

Rusko špijuniranje američkih institucija i građana te razni hakerski napadi ili manipulacije vežu se uz Kaspersky, Google, Facebook, Twitter, a po novome i uz Pinterest! Naravno, period kad se sve zbivali su američki predsjednički izbori iz studenog prošle godine, a samim time su i objave bile takve tematike.

S obzirom da je Pinterest društvena mreža koja služi za dijeljenje (i pospremanje) kraćeg tekstualnog sadržaja ili fotografija, pomogao je ruskim motivima. Preplavile su ga u to vrijeme citati vezani uz same izbore, fotografije vezane uz izbore i razne propagadne poruke, linkovi na stranice putem kojih se može "saznati više o materiji".

Zanimljivost je da se Pinterest nije koristio direktno od strane ruskih hakera već je upleten u cijelu priču zbog korisnika koji bi objavili nešto na Facebooku ili Twitteru, a s obzirom da su im računi povezani s Pinterestom, on je također upleten u sve skupa.

"Lažni sadržaj bio je toliko sofisticiran da je izmanipulirao korisnike da ga povežu s Pinterestom. Naravno, uklonili smo sporni sadržaj, a nastavili smo i s istragom, poručili su iz Pinteresta.

Dakle, jasno je da se radi o napadima većeg intenziteta, koji dovode u pitanje snagu društvenih mreža. Odnosno, ne dovode u pitanje samu snagu, koja se pokazuje na visokim razinama, već se dovodi u pitanje koliko im vjerovati. Prelako se njima manipulira, dovoljno je uložiti tek pokoju stotinu tisuća američkih dolara i postižu se veliki ciljevi. Pokazalo se to s Brexitom i američkim predsjedničkim izborima.

A pomalo je i apsurdno gledati velikane kao Google ili Facebook kako nemaju apsolutno nikakav odgovor na situaciju već konstantno reakcija stiže prekasno, kad je sve gotovo. Tad nije ni bitno što će se brisati korisnički računi.

Primjerice, Facebook ih je prošli mjesec izbrisao 500, Twitter 201. Ali, izbori su prošli prije skoro godine dana, ti računi automatski nisu toliko bitni više. Uz to, tko zna koliko je još kolateralnih žrtava kao Pinterest u cijeloj priči. A zaključak svega jest da teško možemo vjerovati društvenim mrežama kad su ozbiljne teme u pitanju...