Kreće državni projekt e-Poslovanje

Kreće državni projekt e-Poslovanje

Dugo je trebalo čekati, o tome se puno razgovaralo i raspravljalo već godinama, no Vlada na odlasku bolje rečeno tehnička Vlada donijela je odluku da se krene s projektom e-Poslovanje kojem je cilj omogućiti pristup javnim informacijama i informacijama o javnim uslugama za poslovne subjekte na jednom mjestu, siguran pristup podacima poslovnih subjekata i elektroničku komunikaciju poslovnih subjekata i javnog sektora.

Vlada je zadužila Ministarstvo uprave za pripremu dokumenata za pokretanje te upravljanje projektom e- Poslovanje i ovlastila ga da u provedbi Projekta e-Poslovanje, po potrebi, može uključiti i druge dionike s kojima će se sklopiti odgovarajući ugovori ili sporazumi.

Projekt e-Poslovanje ostvarivat će se kroz tri glavne sastavnice, koje čine državnu informacijsku infrastrukturu:

Portal s javnim informacijama za poslovne subjekte, Nacionalni identifikacijski i autentifikacijski sustav za poslovne subjekte, Poslovni korisnički pretinac (PKP).

U svrhu prikaza informacija za poslovne subjekte na jednom mjestu i u lako dostupnim formatima, kao i informacija i dokumenata vezanih uz provođenje politika u području poslovanja, proširit će se Sustav središnjeg državnog portala navedenim informacijama.

Nacionalni identifikacijski i autentifikacijski sustav za poslovne subjekte je sustav središnje identifikacije i autentifikacije korisnika poslovnih elektroničkih javnih usluga. S ciljem omogućavanja identifikacije i autentifikacije poslovnih subjekata, nadogradit će se Nacionalni identifikacijski i autentifikacijski sustav (NIAS). Posao nadogradnje Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava (NIAS), te uspostava  i operativno vođenje funkcionalnosti identifikacije i autentifikacije poslovnih subjekata povjerava  se Financijskoj agenciji. Financijska agencija će pripremiti nadogradnju funkcionalnosti identifikacije i autentifikacije poslovnih subjekata za integraciju sa sastavnicama Projekta e-Poslovanje do 31.3.2017.

Sustav poslovnog korisničkog pretinca (PKP) predstavlja realizaciju pristupa informacijama koje javni sektor želi uputiti poslovnim subjektima (npr. informacije o statusu predmeta ili informacije o elektroničkoj razmjeni podataka vezanih u poslovne subjekte).

Osigurat će se da svaki poslovni subjekt Republike Hrvatske ima mogućnost korištenja poslovnog korisničkog pretinca. S ciljem stvaranja Sustava poslovnog korisničkog pretinca, nadogradit će se Sustav osobnog korisničkog pretinca. Posao nadogradnje Sustava osobnog korisničkog pretinca (OKP), te uspostava i operativno vođenje Sustava poslovnog korisničkog pretinca (PKP) povjerava se Agenciji za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama odnosno APIS IT.

U obrazloženju odluke o pokretanju projekta e-Poslovanje stoji da temeljem navedenog te izuzetno dobrih iskustava u korištenju Sustava e-Građani za građane, Vlada RH pokreće projekt izgradnje sustava za poslovne subjekte, a upravljanje uspostavom sustava daje  u nadležnost Ministarstvu uprave.

„Pri tome će se sustav e-Poslovanje izgraditi na temeljima Sustava e-Građani kao nadogradnja postojećih funkcionalnosti. Projekt e-Poslovanje će osigurati pristup e-uslugama poslovnih subjekata na jednom mjestu i s jedinstvenom identifikacijom za različite e- usluge različitih institucija te će time olakšati poslovanje tvrtki. Za prikaz informacija za poslovne subjekte tj. Portala s javnim informacijama za poslovne subjekte, koristit će se Središnji državni portal. Za uspostavu funkcionalnosti identifikacije i autentifikacije poslovnih subjekata, nadogradit će se postojeći sustav NIAS, dio sustava e-Građani. Poslovni korisnički pretinac (PKP) će se izgraditi na temelju osobnog korisničkog pretinca kao nadogradnja. Sredstva za financiranje sustava osigurana su iz Europskog socijalnog fonda te su sredstva za osigurana za sufinanciranje osigurana u državnom proračunu Republike Hrvatske za 2016. godinu i projekcijama za 2017. i 2018. godinu, na razdjelu Ministarstva uprave“, zaključuju u Vladi.