Koriste li tinejdžeri još uvijek Facebook?

Koriste li tinejdžeri još uvijek Facebook?
Shutterstock

Facebook je daleko najpopularnija društvena mreža i trenutno ima milijardi i 490 milijuna korisnika, od čega njih 844 milijuna dnevno barem jednom pristupa s mobilnog uređaja, 968 milijuna sa svih platormi zajedno, a njih 1,2 milijarde aktivni su na mjesečnoj razini. Ali, ono što zabrinjava jest da tinejdžere baš i ne zanima, imaju druge interese i prije se okreću Snapchatu, Kiku, tu je i Ask.fm, ali i Twitter.

Dakle, konkurencija ima bolje izglede za budućnost i napredak, a Facebook će vrlo vjerojatno stagnirati ili pasti u brojkama kad ova generacija 13-godišnjaka stasa i ukoliko se trend nastavi.

A glavni razlog "bijega" od Facebooka je u tome što se 13-godišnjaci ne mogu osloboditi i biti ono što jesu. Barem tako većina odgovora glasi i ima smisla jer Facebook tjera korisnika da ima pravo ime, omogućava roditeljima nadzor, sve je nekako javno i samim time se sputava mlade da se u okrilju anonimnosti ipak oslobode kako se pod pravim imenom i fotografijom ne mogu osloboditi.

Zato im odgovaraju druge opcije, a na prvom mjestu za tinejdžere iz Sjedinjenih Američkih Država je Snapchat, usluga koja omogućava korisniku slati poruke koje su za primatelja vidljive samo nekoliko sekundi, od jedne pa do maksimalnih deset. Mladima je to odlična stvar jer imaju privatnost, poruku vidi ona osoba koja ju i treba vidjeti, nema zbog toga straha od nadzora ili ičeg sličnog.

Kik Messenger starijima je često nepoznanica, ali kod mladih u SAD-u to je pravi hit jer nije potrebno ograničiti se samo na ljude čije brojeve mobitela imamo već ima opciju ulaska u grupe i upoznavanja drugih. To što je po pitanju sigurnosti na jako lošem glasu tinejdžerima ne smeta.

Na kraju su tu Ask.fm i Twitter. Prvospomenuti mladima služi da bi upoznavali ljude koji imaju isti interes za glazbu, ali i da slušaju glazbu, dok im Twitter služi za informiranje - kratko i jednostavno.

Iako Facebook nudi praktički sve što mladi traže u alternativi, njegova zatvorenost i nedostatak privatnosti glavni je problem i ako se to ne promijeni, nove generacije bi mogle napraviti probleme najvećoj društvenoj mreži.