Korisnici prikazuju više paranoje nego praktičnih vještina

Korisnici prikazuju više paranoje nego praktičnih vještina
Fotolia

Korisnika interneta sve je više, ali i dalje malo toga čine kako bi se zaštitili dok provode vrijeme online. Barem tako pokazuje istraživanje koje je proveo Kaspersky Lab. Točnije, istraživanje pokazuje da postoji više paranoje od praktičnih vještina.

Pod praktičnim se vještinama misli na zaštitu, koja je dostupna, ali korisnici joj svejedno ne pristupaju kako bi trebali. Naime, 58 posto korisnika koji su ispitani, zabrinuto je zbog trenutne situacije i strahuje da će na ovaj ili onaj način ostati bez svojih privatnih podataka. Njih 42 posto pak ne strahuje čak ni nakon što su slavne glumice i pjevačice ostale bez golišavih fotografija pohranjenih na iCloudu.

Njih pak 38 posto je dodatno paranoično i vjeruje da ih se špijunira na sve moguće načine, pa čak i putem web kamera koje koriste. Tako je, iako to misle, svejedno ih svakodnevno koriste, što je poprilično čudno i više nije samo paranoično nego i pomalo ekscentrično. Problematično je što 75 posto korisnika očekuje da im netko drugi pruži zaštitu.

Ukoliko koriste iCloud, očekuju to od Applea, isto kao i od banke gdje im je bankovni račun, kao i on svog internetskog poslužitelja kad je u pitanju internetska veza, kao i od Facebooka, Twittera, Linkedina... Dakle, samo 25 posto se odlučuje zaštiti samo i zato ne čudi što je toliko cyber kriminala, sve je na pladnju hakerima. Kad bi im se otežalo raznim alatima tada ne bi više toliko pokušavali, ali ovako je sve mnogo jednostavnije i to je kao da kradljivac automobila dođe na parkiralište, a 75 posto automobila mu je otključano.

Na teži način naučili su to Jennifer Lawrence i njene slavne, ali ne toliko slavne, kolegice u svijetu filma i glazbe. Dovoljno je skinuti i besplatne aplikacije i probne verzije raznih vrsti zaštite, koje će poslužiti svrsi, samo nemojte pustiti da se sve odvija samo od sebe. To nikako ne može dobro proći.