Koji uređaji bi zaista trebali biti spojeni u Internet stvari

Koji uređaji bi zaista trebali biti spojeni u Internet stvari
Fotolia

Direktori tehnologije (CIO) i marketinga (CMO) teško pronalaze zajednički jezik i polako uspostavljaju suradnju, ali baš kad sve dolazi na svoje u sve se upleo odnos direktora tehnologije i potpredsjednika za upravljanje proizvodom.

A sve je "kriv" Internet stvari (IoT) jer softver i senzori koji su dio njih osvajaju tržište, ali i djelovanje poslovnih organizacija. Cilj je sve spojiti u jedno, "skinuti" teret obavljanja većeg dijela posla i IoT je potreba.

Kad je tako, onda je potreba i IT, a samim time i odjel za upravljanje proizvodom. Marketing je sporedan jer tvrtke ne traže plasiranje IoT uređaja nego integraciju u rad organizacije, odnosno zaposlenika i svega što uključuje funkcionalnost i efikasnost.

Stručnjaci Michael E. Porter i James E. Heppelmann su na tu temu u članku za Harvard Business Review naveli nekoliko smjernica kako sve skupa izvesti na što bolji način.

Naglašavaju da je potrebno izabrati proizvode koji mogu pomoći poslovanju, a pod time se misli na "spajanje" svih "pametnih" uređaja. Zapravo, ne svih, samo onih koji uistinu jesu korisni u tom smislu, kao razne aplikacije. Samo, treba paziti da ne budu prejeftine, odnosno da ne bude to jedini kriterij za njihovo korištenje u svakodnevnici.

Potom je bitno zaštititi podatke, ipak spajanje više uređaja može ugroziti sigurnost. No to je nešto svima ionako očito. Zatim treba monetizirati podatke jer kad dođe do spajanja, mnogima će ti podaci koristiti i stoga treba pomno baratati njima i izvlačiti korist gdje god je to moguće.

No nekako je najbitnija odluka o tome treba li graditi IoT "infrastrukturu" ili je kupiti. To se može procijeniti jednostavnom analizom IT odjela. I na kraju, kad se sve to obavi, IoT treba transformirati u poslovno okruženje te ostvariti korist od cijele ove komplicirane, a opet jednostavne priče.