Katar za krizu krivi lažne vijesti koje su im ubacili hakeri

Katar za krizu krivi lažne vijesti koje su im ubacili hakeri
Fotolia

Ovog tjedna Bliski istok potresla je diplomatska kriza u kojoj je nekoliko država, Saudijska Arabija, Bahrein, Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati, Jemen i Maldivi prekinuli sve odnose s državom Katar, optuživši ih za podupiranje terorističkih skupina kao što je ISIL, Al-Qaeda itd.

Rezultat blokade jest ogromna panika u državi Katar, hrana je razgrabljena, a kako su granice  zatvorene, nova doprema robe, uključujući i hranu nije moguća.

No, sada se oglasilo i katarsko Ministarstvo vanjskih poslova koje krivnju prebacuje na lažne vijesti. U izjavi tog ministarstva navodi se da su hakeri ubacili lažne datoteke u Katarsku novinsku agenciju u travnju prije nego su ih aktivirali ovog ponedjeljka.

Datoteke navode da je katarski Emir Tamim bin Hamad al-Thani dao izjave protiv sukoba s Iranom, te da je dao podršku skupinama kao što su Hamas i Hezbollah.

Katarske službe nisu identificirale za koja vjeruju da je izveo hakiranje, no zahvalili su američkom FBI i Britanskoj nacionalnoj komisiji za borbu protiv zločina za njihovu pomoć u istrazi. Prethodno je televizijska kuća CNN objavila da su istražitelji američke vlade uvjereni da iza hakiranja stoje hakeri iz Rusije, što je ruska vlada opovrgnula.

Zadnje informacije koje su izašle u javnost govore koliko je zapravo jednostavno bilo hakirati katarsku novinsku agenciju, jer je razina sigurnosti njihovih servera bila toliko loša da je cijeli pothvat navjerojatnije izvela grupa "script kiddy" hakera.

Sve to ponovno nas upozorava koliko je u današnje doba važno uložiti u sigurnost računalnih sustava, jer se i najmanje greške mogu iznimno skupo platiti, ili čak dovesti do međunarodne izolacije.