Kako je rođen internet

Kako je rođen internet
Fotolia

 

Internet je dio naše svakodnevnice, većina nas ga koristi u privatne i poslovne svrhe, ali ipak ne znamo svi mi kako je nastao, kako se razvijao i kako je postao to što je postao. Stoga se WhoIsHostingThis dosjetio educirati nas kroz niz slika i njima pojasniti samo najbitnije crtice nastanka onoga što uvelike obilježava i uobličava današnji svijet.

Najbitnija u cijeloj priči jest Agencija za napredne istraživačke projekte (ARPANET - Advanced Research Project Agency), uz kasniji dodatak kratice NET koja označava računalnu mrežu (en. network). Kreirana je od strane američkog Ministarstva obrane kao odgovor na rusko lansiranje prvog satelita 1957. godine - Sputnika. Trajao je Hladni rat i sredstva su se slijevala u sve što je služilo kao obrana, zbog čega nastaje ARPAN 1958. i tu sve zapravo kreće. U to vrijeme računala nisu mogla biti umrežena i to je bio prvi cilj istraživača.

Uspjeli su ih umrežiti tek 1966. godine, nakon što je Agencija pozvala nekoliko timova istraživača da dođu do rješenja. Cilj je bio povećati moć računala, decentralizirati način pohrane informacija i pronaći način na koji bi se cijelim Sjedinjenim Američkim Državama brzo moglo javiti da je zemlja napadnuta. Naime, tad se strahovalo do nuklearnog napada. Agencija je pomoć našla u Boltu, Beraneku i Newmanu (BBN), koji su uspjeli spojiti četiri računala i od 1969. imamo naziv ARPANET umjesto ARPA. Oni su ujedno stvorili niz protokola koje poznajemo i danas, kao FTP (File Transfer Protocol) i TCP/IP (Transimissio Control Protocol and Internet Protocol suite). Samim time, 1969. godina je i godina "rođenja" interneta. Ali razvoj nije išao ubrzano, do 1977. tek je 111 računala bilo umreženo.

Srećom pa do nuklearnog napada nije došlo jer cijeli razvoj nije funkcionirao na željeni način i srećom da nakon što je opasnost već sredino šezdesetih praktički nestala nije obustavljen napredak. Iako zapravo jest usporen, novac više nije dolazio na jednaki način pa su zato tolike godine prolazile za nešto više. No pustimo to, ARPANET je ostao vojna strategija i javnost uopće nije znala da postoji. Od 1983. pak Ministarstvo obrane napušta ARPANET, a pokrenuta je Vojna mreža (MILNET - Military Network). Tad je zapravo se krenulo brže jer se shvatilo da bi i šira javnost mogla imati koristi od umrežavanja.

Pa je tako između 1985. i 1986. otvoreno pet centara sa superačunialima, koji su bili spojeni međusobno i zvali su se NSFNet (Nacional Science Foundation Network), a ubrzo su se razvili do te mjere da su pomogli sveučilištima diljem zemlje da se umreže međusobno i tad je krenulo sve brže. Tako je i nastao pojam "Internet". Pojam "World Wide Web" iliti "WWW" nastao je u švicarskom CERN-u 1989. godine i omogućio je navigaciju Internetom, što je također dio velike revolucije koja slijedi. Ili, bolje rečeno, evolucije. Kao očekivani korak, ARPANET je ugašen 1990. godine jer je cilj ispunjen, a i Hladni je rat taman završio. U današnje je vrijeme ARPA poznata kao DARPA. Dakle, ovo "D" označava obranu (en. defense) i služi u vojne svrhe.

Vratimo se na "WWW". Tim Bernes-Lee je po njegovu kreiranju izumio protokole koji su u upotrebi do današnjeg dana, a to su HTML (HyperText Markup Language), URI (Uniform Resource Identifier) i HTTP (Hypertext Transfer Protocol). Ključan je taj izum, ta navigacija Internetom jer time se dobila šira namjena, nakon toga sve je krenulo neviđenom brzinom prema naprije i dok je 1969. godina rođenje Interneta, 1989. godina predstavlja njegov prvi korak. A drugi je bio 1991. godine jer tad je "WWW" omogućen široj javnosti.

Nakon toga sve znamo, postojali su spori dial-up modemi sve do sredine devedesetih kad su viđeni prvi ISDN priključci, a zatim s krajem 20. stoljeća stiže ADSL i sredinom prvog desetljeća 21. stoljeća brzi internet, uz neograničeno korištenje (flat) ulazi u domove većine zemaljske kugle. Davne 1995. (točnije, 16. prosinca) je 16 milijuna ljudi na svijetu bilo spojeno online, a to je ujedno i prvo "mjerenje" provedeno. Već 2000. godine ih je 361 milijun, da bi 2004. bilo njih 757 milijuna, a u ožujku ove godine spojeno je njih 2,937 milijardi!

Infografika: WhoIsHostingThis