Kako cyber kriminalci dolaze do novca

Kako cyber kriminalci dolaze do novca
Ilustracija / Antonio Jularić

Istraživanje o cyber kriminalu dr. Michaela McGuirea s britanskog sveučilišta Surrey izazvalo je mnogo pažnje jer u njemu se kroz detaljan prikaz aktivnosti cyber kriminalaca vidi kako su stigli u posljednjih godinu dana do nevjerojatnih 1,5 bilijuna američkih dolara „prihoda“. Takva brojka uistinu je nevjerojatna i izaziva uzbunu kod onih koji se bave sigurnosti na internetu, ali i svih onih koji nude platforme na kojima korisnici ostavljaju svoje privatne podatke.

Naziv njegova rada jest Into the Web of Profit (hrv., Ulazak u mrežu profita), na njemu je radio devet mjeseci, većinu podataka pribavio je na dark webu i donio cijel niz zanimljivih zaključaka. Kao onaj da cyber kriminal treba tretirati kao ekonomiju za sebe jer upravo tako i funkcionira. Konkretnije, podsjeća na moderni kapitalizam i zato pojam "cyber kriminal kao biznis" više ne može zadovoljiti svu kompleksnost onoga u što se taj ilegalni način djelovanja pretvorio.

"Cambridge Analytica je samo vrh sante leda, kad govorimo o manipulaciji onih koji stoje iza društvenih mreža i ostalih tehnoloških kompanija. Bolje je pitanje koje platforme se ne koriste u takve negativne svrhe. Primjerice, AirBnb i Uber se koriste za transferiranje novca diljem svijeta, Instagram je postao glavna platforma za dilanje drogom, a eBay i Amazon služe krijumčarima za prodaju ilegalne robe diljem svijeta, kao i za izbjegavanje plaćanja poreza, navodi McGuire.

Sljedeći korak jest kontaktirati navedene platforme, kako bi bile svjesnije onoga što se događa pa da to i spriječe. Jer, ovaj uhodani posao koristi legalne platforme kako bi ostvarivao na ilegalan način "prihode". Pritom, nije to sve, otuđuju se podaci korisnika tih platformi pa se ostvaruje dodatna korist u financijskom smislu. A na dark webu se spremno dila informacijama. Riječ je o mreži koju se teško može rasplesti ili joj stati na kraj, ali može joj se otežati djelovanje.