Jesu li društveni mediji pouzdan izvor širenja vijesti?

Jesu li društveni mediji pouzdan izvor širenja vijesti?
Fotolia

Puno toga je analizirano u vezi brzine objave vijesti na društvenim mrežama i tu nema sumnje - društvene mreže su tu u prednosti nad klasičnim načinom izvještavanja kao što su novine, televizija, radio itd.

Real-time vijesti postaju danas nezaobilazan trend i dok ste upalili televizor ta vijest se već prije puno vremena pojavila na društvenim mrežama kao što je Twitter. No, postavlja se pitanje vjerodostojnosti. Jesu li baš sve vijesti koje se objave u prvi mah istinite i treba li ih odmah prenositi dalje kao službene.

Za vrijeme poplava u zemljama bivše Jugoslavije objavljivale su se fotografije poplavljenih područja, ljudi, životinja i stvari. Te fotografije i vijesti su brzo kolale među korisnicima i slale su se preko društvenih mreža. Nažalost, velika većina tih fotografija bile su lažne. Naime, one su snimljene negdje drugdje, u nekoj drugoj zemlji i navedene su kao da su iz Hrvatske ili Bosne.

U općoj zbrci i kaosu koji je tada vladao nitko na to nije obraćao pažnju. Pokazalo se kako treba vrlo ozbiljno i studiozno pristupiti provjeri informacija putem društvenih mreža. Svaka vijest nije odmah istinita i treba je provjeriti prije.