Internet stvari je super, no praktičnost ima i svoju cijenu

Internet stvari je super, no praktičnost ima i svoju cijenu
Fotolia

Internet stvari (IoT) još uvijek diže prašinu i mnogi misle da je to smjer u kojem će evoulirati tehnologija, ali i naše poimanje stvarnosti. No trenutno je sve iznimno „hrđavo“ jer osim što ne postoje jasno postavljeni standardi i način komunikacije uređaja na samoj mreži, cijene usluga su još uvijek enormne.

Primjerice, Philips Hue je pametna svjetiljka i može se koristiti na mnogo načina, ali početna verzija košta 1800 kuna, dok je svaka sljedeća lampica 250 kuna. Naravno, lampice treba mijenjati svakih nekoliko mjeseci, ili manje ako se koristi češće. Slično je i s drugim "pametnim" uređajima koji se tretiraju kao Internet stvari, koštaju previše zasad.

No i svaka nudi jednu aplikaciju, nije trenutno moguće objediniti sve u jedno, a jasno je da ne želimo baš sve imati posebno i plaćati enorman novac za to. Zato stotine potencijalnih aplikacija jest još uvijek na "čekanju". Njihova proizvodnja je skupa, plasiranje na tržište još skuplje, a potražnja nije na razini.

Zato se čeka "velike igrače" i njihovo uključivanje u cijelu priču jer to bi spustilo cijene, to bi podiglo standarde i postavilo smjernice svima. Naravno, ne bi bilo brojnih drugih prepreka na "putu" i to je dobra stvar. No dok se to ne dogodi, imat ćemo IoT koji nam pomaže u životu, ali po visokim cijenama, što ipak nije način da tako nešto uđe u naše domove i živote na adekvatan način.

Nažalost, izbora je sve manje jer uređaji su povezani, "komuniciraju" i skuplji su. Ali su i nesigurni jer hakeri su već našli način kako provaliti u baby monitore, a kamoli tek u sigurnosne postavke alarma u kućama ili stanovima.

Zato stručnjaci napominju da je potrebno osigurati "okoliš" kao kad su u pitanju automobili i osigurati nezavisne testove, imati recenzije o proizvodima i time filtrirati sve što postoji, ali i osigurati neke kriterije, barem minimalne.