Instagram najgore utječe na mentalno zdravlje mladih ljudi

Instagram najgore utječe na mentalno zdravlje mladih ljudi
Shutterstock

Psiholozi i sociolozi sve se više bave društvenim mrežama i njihovom utjecaju na ljude, posebice mlade. Jedno takvo od strane britanskog Royal Society for Public Health pokazalo je da za mentalno zdravlje najviše štete čini Instagram, dok su i sve druge društvene mreže zapravo po tom pitanju više negativne no pozitivne. Izuzev YouTubea.

Samo istraživanje provedeno je na 1500 mladih osoba starosti 14 do 24 godine, sve redom iz Velike Britanije. A način na koji su dobili podatke bilo je kroz postavljanje pitanja u opsežnoj anketi. Kroz nju se provlačio način na koji se mladi nose sa svime što društvene mreže znače, a poseban naglasak bio je na tome osjećaju li se i u kojoj mjeri tjeskobno, depresivno, usamljeno, pospano, zlostavljano ili FoMo (Fear od Missing Out - Strah da će nešto propustiti).

Na temelju svega toga, Instagram je daleko najgore prošao jer daje krivu percepciju o ljudskom tijelu, izgledu općenito i samim time visoko postavlja ljestvicu mladima. Oni koji podsjećaju na "Instagram zvijezde" bolje prolaze u svakodnevici, a oni koji ne, prolaze lošije.

Odmah nakon Instagrama najgore je ocijenjen Snapchat i glavni razlog je FoMo, što ne čudi jer sve objave na toj društvenoj mreži nestaju nakon maksimalno 24 sata. Facebook je pak u zlatnoj sredini, a kao najveći problem navode se zlostavljanje i previše sadržaja, što dovodi do nedostatka sna. No, Facebook je ocijenjen iznimno pozitivno po pitanju podrške koja se može na njemu dobiti, ali i zajednice koja je aktivna i spremna za socijalizaciju.

Twitter je nakon YouTubea najpozitivniji, ali ponudio je cijeli niz negativnih stavki, kao utjecaj na san i zlostavljanje. No, najgore je mladima što se na Twitteru trebaju, po svom mišljenju, istaknuti po nečem posebnom i ako to ne uspiju, osjećaju se očajno, tjeskobno i depresivno.

I na kraju, YouTube. Jedina od pet društevnih mreža koja je ocijenjena uvelike pozitivno jer podiže svjesnost osobe, stvara zajednice s identičnim interesima i pomaže u izražavanju vlastite ličnosti. Jedina negativnost bila je po pitanju nedostatka sna, što ne čudi s obzirom na sve što YouTube nudi.

Ono što stručnjaci iza ovog istraživanja traže jest da se na svaku od društvenih mreža postavi upozorenje, koje bi se pojavilo u trenucima kad osoba predugo boravi na njima. To će teško "isposlovati" u situaciji kad svaka od društvenih mreža jest napravljena s ciljem da se ljudi s njih ne miču što je duže moguće...