Imgur potvrdio krađu e-mail adresa i lozinki u tek otkrivenom hakerskom proboju iz 2014.

Imgur potvrdio krađu e-mail adresa i lozinki u tek otkrivenom hakerskom proboju iz 2014.
Shutterstock

Hakerski napadi bili su iznimno česti proteklih nekoliko godina, kao i lista velikih kompanija i(li) organizacija koje su bile njihovim žrtvama. Naravno, nisu stali ni s ovom godinom, samo ih je sve više, ali da su bili uspješni nikako ne možemo saznati na vrijeme jer većina žrtava to otkriva s vremenom, kao Imgur.

Nakon što su s odmakom napade priznali Yahoo, MySpace, LinkedIn i Disqus, to je učinio i Imgur. Napad o kojem su odlučili obavijestiti javnost zbio se 2014. godine, a u njemu je otuđeno 1,7 milijuna e-mail adresa i lozinki načinjenih iz SHA-256 algoritam, od kojeg se u međuvremenu odustalo jer postoje napredniji načini zaštite.

Iako je tih 1,7 milijuna tek djelić u moru od 150 milijuna Imgurovih korisnika, svejedno je zabrinjavajuće da kompanija nije imala pojma o napadu sve dok za njega nisu saznali stručnjaci na Have I Been Pwned. Naime, otuđeni podaci su poslani Troyu Huntu koji drži tu stranicu namijenjenu razotkrivanju eventualnih proboja e-mail adresa. I tek nakon što se saznalo, krenula je reakcija Imgura.

Znači, tri godine od samog napada uslijedila je reakcija i objava priopćenja u kojem se korisnicima navodi da su možda u opasnosti pa da promjene podatke kako bi se zaštitili. Naravno, svi oni koji su željeli nešto učiniti s otuđenim računima i lozinkama to su mogli više puta, imali su dovoljno vremena za to.

"Još uvijek istražujemo kako je do proboja stiglo i čim doznamo ćemo obavijestiti javnost o tome. Također, željeli bismo dodati da se od tog proboja razina sigurnosti Imgura uvelike podigla i da korisnici nemaju razloga za paniku, stoji u priopćenju Imgura, pristiglom na američki Dan zahvalnosti, koji je ove godine bio 23. studenoga.

Povjerenje će ovime svakako biti narušeno, ali svi koji nisu bili žrtvama napada sigurno neće okrenuti leđa Imguru.