Imati sve te Facebook prijatelje stresno djeluje na tinejdžere

Imati sve te Facebook prijatelje stresno djeluje na tinejdžere

Facebook prijatelji mogu biti pokazatelj našeg društvenog života, ali to nije pravilo. Posebno kad se radi o tinejdžerima kojima više prijatelja znači i više stresa u životu. No aktivnost na toj društvenoj mreži smanjuje tu razinu stresa, što zapravo na neki način vjerno preslikava i realnost.

Naime, istraživanje provedeno od strane kanadskog sveučilišta Montreal i kanadskog instituta Universitaire de Santé Mentale de Montréal pokazalo je da tinejdžeri koji imaju više od 300 prijatelja na Facebooku mogu biti suočeni s više stresa, a to se nadgledalo kroz razinu kortizola, zaduženog za stres. Povećavala bi se ta razina kod onih s više prijatelja, a smanjivala bi se ukoliko svojim prijateljima ostavljamo komentare ili "lajkamo" njihove postove. Točnije kod 88 posto ispitanika s više od 300 prijatelja moglo se vidjeti takvo ponašanje tijela.

Dakle, kao i u stvarnom životu je situacija jer ako smo okruženi ljudima i izbjegavamo svaki kontakt ili interakciju, zapravo se povlačimo u sebe, nemamo nikoga s kim bismo riješili neke probleme jer nemamo povjerenja u njih i to može u konačnici značiti stresniju svakodnevnicu. Ako smo pak otvoreniji, komuniciramo i u kontaktu smo s drugim ljudima, tu je automatski više povjerenja i oslobađamo se stresa jer dijelimo sve probleme, zadovoljstvo i općenito svakodnevne stvari s drugima.

Možda se sve ovo čini smiješnim starijima, ali djeca između 12 i 15 godina Facebook, Internet i općenito društvene mreže te "online stvarnost" vide kao nešto normalno jer su cijeli svoj život uz to. Takav vid komunikacije i provođenja slobodnog vremena im je potpuno normalno i uobičajeno pa se sve što mi stariji znamo može preslikati "online". Zato treba biti oprezan, davati smjernice i ne ismijavati mlade. U tome ovakva istraživanja uvelike pomažu i bilo bi dobro imati ih što više.