Imaju li Amerikanci pravo čitati Trumpove Tweetove?

Imaju li Amerikanci pravo čitati Trumpove Tweetove?
Wikipedia

Od prvog dana kandidature do danas američki predsjednik Donald Trump ne silazi s naslovnica medija. Od opravdanih kritika njegovih odluka i stavova, poput nedavnog istupanja iz međunarodnog sporazuma o zaustavljanju klimatskih promjena, sve do raznih nebitnih stvari koje mu birači i mediji zamjeraju. Ovog tjedna ponovno je u prvom planu njegov račun na Twitteru.

Niti nakon stupanja na funkciju prvog čovjeka SAD-a Trump se nije odrekao komuniciranja s ljudima putem Twittera. Voljeli ga ili ne, promocija ideja najmoćnijeg čovjeka svijeta putem društvenih mreža (posebno ako uzmemo u obzir njegove godine života) velik je poticaj daljnjem razvoju tog segmenta ICT-a, ali i način da se bilo tko osjeća, u neku ruku, jednakim kao i američki lider. No, kada tako moćna osoba krene blokirati one čiji mu komentari nisu po volji, onda nastaju problemi. Posebno kada je u pitanju američki pojam slobode govora.

Organizacija nazvana Viteški institut za Prvi amandman ovog je tjedna poslala službeni dopis Bijeloj kući u kojem navode kako je Trumpov račun na Twitteru 'javni forum' te zahtijevaju da se odblokiraju korisnici čiji upisi nisu bili po volji predsjednika. U suprotnom će, kažu, pokrenuti pravne mehanizme. Spomenuta je udruga sastavila dopis u ime dvojice korisnika koje je Trump blokirao pozivajući se pritom na američki Ustav.

"Blokiranje korisnika na Tweeteru američkog predsjednika zadiranje je u slobodu govora na mnogo načina. Blokirani ljudi ga više ne mogu pratiti, limitirana im je mogućnost čitanja i pretrage tweetova kao i onih koji prate predsjednikov profil, stoji u pismu. Snagu njihovom prigovoru svakako daje izjava glasnogovornika Bijele kuće Seana Spicera koji je u utorak na konferenciji za novinare izjavio kako se predsjednikove objave na društvenoj mreži mogu smatrati službenim izjavama. Iz Twittera nisu željeli komentirati hoće li opcija blokiranja biti uklonjena s Trumpovog računa, a o pismu se još uvijek nije službeno očitovala Bijela kuća.

"Kada je ljudima dao mogućnost komentiranja njegovih objava predsjednik ne može odlučiti da neki to ne mogu činiti samo zato što mu se ne sviđaju njihovi komentari. Blokiranje dijela korisnika predstavlja kršenje prvog amandmana američkog Ustava koji ne dopušta predsjedniku izmišljanja vlastitih pravila, dodaje se u pismu. Izvršni direktor Viteškog instituta Jameel Jaffer komentirao je kako tvorci Ustava tada sigurno nisu mogli izravno ciljati na predsjedničku aktivnost na društvenim mrežama, ali su imali na umu da prvi čovjek u državi ne može ignorirati dio javnosti i njihovo pravo na izražavanje mišljenja.

Dok se mi u Hrvatskoj bavimo ekonomskom i političkom krizom, Britanci raspravljaju o izborima, Nijemci o izbjeglicama, a Amerikanci... Kao i uvijek, oni se bave vlastitim problemima koji nama u Europi nekad znaju izgledati pomalo bizarno. Ipak, ovaj slučaj je vrlo pozitivan budući da se izravno bavi utjecajem tehnologije na ljudska prava i odnosa političara prema biračima. Rasprava o ovakvim temama mogla bi doprinijeti dodatnom izjednačavanju shvaćanja riječi i aktivnosti u virtualnom svijetu s onima u stvarnom.