ICANN „mijenja brave“ i daje dodatnu sigurnost svim korisnicima na Internetu

ICANN „mijenja brave“ i daje dodatnu sigurnost svim korisnicima na Internetu
Fotolia

Svi korisnici Interneta bar su jednom u svom dugogodišnjem iskustvu surfanja naišli na poruku upozorenja da se nalaze na stranici koja ugrožava njihovi sigurnost te da je daljnje njeno korištenje isključivo na njihovu odgovornost. I to nije zato što isključivo internetski preglednici detektiraju probleme već i Internet sam po sebi.

To se čini prema URL adresi koja se utipkava, a označena je otprije kao sumnjiva ili opasna. No, to je nešto što mnogi, pa i laici, znaju već otprije. Ono što je novo jest da stiže nadogradnja pa će sigurnost korisnika biti na još višim razinama nego ikad prije.

Sve to zahvaljujufi enkripciji koju postavlja ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), tijelo nadležno za kompletni Web. Dakle, enkripcija će vrijediti za domenu, odnosno, DNS. A on je taj koji je zaslužan što uz upisivanje imena web stranice kao http://www.ictbusiness.info postoji i njena IP adresa 185.3.193.6.

Dosad je problem bio u tome što DNS nije težio sigurnosti nego jednostavnosti, tako se sve skupa i zamislilo u počecima. Otuda i toliko napada, malverzacija i manipulacija. Ali, kako ICANN najavljuje, stvari se mijenjaju na bolje.

„Sustav davanja imena domenama bio je dizajniran u vrijeme kad je Internet bio prijateljskije mjesto no što je danas pa nije ni bilo previše razmišljanja o sigurnosti“, rekao je predsjednik ICANN-a Matt Larson.

Ukratko, ICANN "mijenja brave" i daje dodatnu sigurnost svim korisnicima na Internetu, tako da se DNS manipulacijom više ne može napraviti šteta. Dakle, zamijenili su jedan od zaštitnih znakova za verifikaciju website domene s "novom bravom" i to bi trebalo poluhiti mnogo uspjeha.

Ne treba previše napominjati koliko je to bitno jer samo u 2016. godini DDoS (Distributed Denial-of-service attack) napada - koji iskorištavaju otvorene DNS servere (DNS resolver), odnosno one DNS servere koji ne filtriraju upite prema IP adresama s kojih je upit poslan, odnosno na koje trebaju poslati odgovor - je za 58 posto više nego što ih je bilo u 2015.