INFOGRAFIKA: Gdje žrtve prijevara trpe najveće gubitke
Prema izvješćima Council on Foreign Relations, brojne kriminalne skupine, uglavnom iz Kine, uspostavile su cyber centre usmjerene na online kockanje i prijevare u jugoistočnoj Aziji.
Zahvaljujući projektu Google Cultural od danas ljudi diljem svijeta mogu putem interneta uživati u više od 200 umjetničkih djela Muzeja za umjetnost i obrt (MUO) te 154 djela Galerija naivne umjetnosti Hlebine. Zaljubljenici u umjetnost diljem svijeta će sa samo nekoliko klikova na google.com/culturalinstitute biti u mogućnosti uživati u virtualnim izložbama i vidjeti izbor slika visoke rezolucije, izložaka iz stalne postave i kolekciju ručni satova, virtualne ture s uslugom Street View, dvije digitalne izložbe kao i mnoga druga kulturna blaga MUO-a, dok će posjetitelji izložbe Galerije naivne umjetnosti Hlebine biti u mogućnosti vidjeti djela kao što su Ples v Goricaj autora Ivana Generalića te Lončar u selu autora Marka Viriusa.
Zahvaljujući značajki usluge Street View, moguće je virtualno razgledati Muzej za umjetnost i obrt, odabirati radove te kliknuti na njih kako bi se dobile dodatne informacije ili se, gdje postoji takva mogućnost, zadubiti u slike visoke rezolucije.
Posebno dizajniran uređaj Street View trolley snimio je fotografije od 360 stupnjeva odabranih galerija koje su potom spojene, omogućujući jednostavnu navigaciju kroz preko 25 soba unutar MUO-a uključujući galerije sa slikama, te gornji kat s kolekcijama keramike, satova, bjelokosti, metala i tekstila.
Za online posjetitelje posebno su razvijene virtualne izložbe te je moguće razgledati dvije interaktivne izložbe, koje su uredili stručnjaci Muzeja za umjetnost i obrt. Digitalne izložbe uz pomoć izložaka iz stalne postave pričaju priču o promjeni stilskih razdoblja od gotike do grafičkog i produkt dizajna 1990-tih godina kao i priču o stogodišnjem razvoju ručnih satova.
Neke od najvažnijih izložaka online izložbe MUO-a su pladanj s prikazom trijumfa Bakha i Arijadne, izuzetno reprezentativan primjerak engleskog srebrnarstva inspiriran motivima klasične antike. Nacrt je izveo Thomas Stothard, crtač koji je izvodio narudžbe za tvrtku Rundell & Bridge, dok je pladanj proizveden u radionici u Dean Streetu u Londonu koju je vodio Paul Storr. Sat kojim je obilježen prvi let balona koji su 1783. konstruirala braća Montgolfier. Kućište sata oblikovno je srodno modelu za neizvedeni spomenik prvom letu balona, što ga je 1784. po narudžbi pariške Direction des Bâtiments izradio francuski kipar Claude Michel Clodion. Ovaj sat, rađen prema Clodionovom modelu, izuzetan je i rijedak artefakt koji nosi stilske osobine rokokoa i nadolazećeg klasicizma. Djela vodećih hrvatskih autora, Tomislava Krizmana, Antonije Krasnik, Roberta Frangeša Mihanovića, Raoula Goldonija, Ive Kerdića, Borisa Bućana, Ljube Babića, Ivana Picelja, Ede Murtića i drugih
„Značaj uvrštenja Muzeja za umjetnost i obrt u projekt Google Cultural Institute jest u tome što će diljem svijeta biti dostupne informacije o izlošcima i zbirkama jednog od vodećih hrvatskih muzeja, otvorenog prije 136 godina. Stalni postav na tri kata svjedoči o umjetnosti i obrtu u Hrvatskoj od gotike do suvremenosti prikazujući više od 3.000 predmeta, od remek djela do javnosti manje poznatih izložaka“, ističe ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt Miroslav Gašparović.
Neke od najvažnijih izložaka online izložbe Galerije naivne umjetnosti Hlebine su - Ivan Generalić doajen je hrvatske naivne umjetnosti te je na platformi predstavljen vlastitom donacijom (koja je i dio stalnog postava) iz 1980. godine. Donaciju uglavnom čine radovi monumentalnih dimenzija, zadnje faze njegova stvaralaštva u kojoj spaja dotadašnje slikarsko i životno iskustvo. Ples v goricaj predstavlja tipične motive s početaka naivne umjetnosti - motive seoske svakodnevice, poslova i zabave u kojem plesni par izbija u prvi plan, razigran gestama i kromatskim nadopunjavanjem odjeće jarkih boja te tipičnim poniranjem u dubinu kroz tri perspektivna plana. Kako planovi odmiču, tako boje postaju sve nježnije, pastelnije i prozračnije.
Mirko Virius također je pripadnik prve generacije Hlebinske škole, uz I. Generalića i Franju Mraza. Njegove su slike veristički prikazi surove seoske svakodnevice, svojevrsni dokumenti minulog vremena u kojima oslikava ono stvarno viđeno i doživljeno bez idealizacija, vrlo preciznom fizičkom i psihološkom karakterizacijom likova čime nastoji kritizirati bijedan položaj seljaka i boriti se za pravdu.
„Izuzetno smo zadovoljni što je Google izabrao Galeriju naivne umjetnosti u Hlebinama (koja je sastavni dio Muzeja grada Koprivnice) za jednu od kulturnih institucija u Hrvatskoj za svoj projekt Google Culture Institut. To je dokaz o zanimljivosti i aktualnosti fenomena kojim se Galerija bavi, o prepoznatom organskom jedinstvu teme, prostora i društvenog konteksta, o dinamičnosti i otvorenosti te institucije te o njezinom potencijalu. Jer, biti uključen u takav projekt kao što je Google Culture Institut doista znači aktivnu participaciju u globalnom komunikacijskom procesu i u otvorenom kulturnom pokretu, što će donijeti ne samo koristi najrazličitije vrste nego nas, malu i regionalnu provincijsku instituciju, ohrabriti u našem otvaranju prema novim i suvremenim oblicima i formama djelovanja“, izjavio je ravnatelj Muzeja grada Koprivnice, Marijan Špoljar.