Hakeri koriste SmartTV-e kako bi provalili u vaše kućne mreže

Hakeri koriste SmartTV-e kako bi provalili u vaše kućne mreže
Ilustracija / Antonio Jularić

Internet je opasno mjesto i svakog dana postaje sve opasnije jer smo povezaniji nego ikad prije, zahvaljujući tehnološkom napretku. Nažalost, hakeri se također prilagođavaju situaciji pa su konstantno korak ispred i konstantna su prijetnja apsolutno svima.

Dolaskom Interneta stvari (IoT) u pravom smislu riječi, bit će opasniji nego ikad, osim ako industrija koja se bavi sigurnosti na internetu ne uloži još i više novca, vremena, ali i truda kako bi nas zaštitila. A dok čekamo na tu situaciju, stigla su upozorenja da hakeri sad mogu putem pametnih televizora "provaliti" na našu kompletnu mrežu u kućanstvu.

Ne treba posebno naglašavati koliko je to opasno i nesigurno jer mnogi danas imaju pametne televizore spojene na internet, što znači da su povezani na mreži i samim time hakerima su vrata potpuno otvorena ako iskoriste te uređaje, koji u pravilu nemaju nikakve zaštite od eventualnih napada. Ako ne baš nikakve, tad vrlo osnovne i za hakere nimalo problematične.

Ali, kako točno izvode te provale i ima li u cijeloj priči nešto pozitivno za korisnike? Dakle, riječ je samo o pametnim televizorima koje proizvodi Samsung jer radio prijemnike u tim televizorima može se eksploatirati i iskoristiti u nečasne svrhe. To je pozitivno za sve koji nemaju Samsung.

Pozitivno je i što su stručnjaci kao bivši haker Rafael Scheel otkrili ovaj problem pa će valjda u Samsungu reagirati i zaštiti korisnike. No, uvijek ćemo svi skupa znati da je i ovo moguće, kao što će u budućnosti biti moguće "provaliti" kroz pametni hladnjak, perilicu suđa, mikrovalnu, termometar...

Zato industrija mora biti oprezna i ne voditi se kratkoročnim rješenjima i brzom zaradom jer dugoročno može ispaštati. Ali, ako se postave na način koji korisnicima ulijeva povjerenje, uspjeh će na svim poljima biti zagarantiran i konstantan.