Hakeri koriste botove kako bi od oglašivača izvukli milijarde dolara svake godine

Hakeri koriste botove kako bi od oglašivača izvukli milijarde dolara svake godine
Fotolia

Hakeri koriste poseban i sofisticirani sustav prevare kako bi zavarali oglašivače da pomisle kako iza silnih klikova na njihove oglase stoje stvarni ljudi. No, milijarde i milijarde klikova koji dolaze zapravo su od strane botova koji se nalaze na lažnim web stranicama.

Primjerice, pisali smo nedavno ovdje na ICT Business, prema brojkama koje pokazuje Imperva Incapsula Bot Traffic Report, na 16,7 milijardi posjeta i na stotinu tisuća različitih domena, skoro četvrtina posjeta jest od strane botova. Točnije, onih dobrih, poznatijih kao pauci (eng., spiders). A nazivaju se tako jer pospješuju promet u pozitivnom smjeru, nije da im je namjena naštetiti web stranici na kojoj se nalaze. Googleove brojke pak pokazuju da pauci čine osam posto prometa na webu.

No, postoje i oni loši botovi i bitni su za ovu priču. Oni se koriste da bi krali podatke s web stranica, oponašali ih i na taj način krali svu moguću zaradu od prometa. Ili, u najgorem slučaju, koriste se za rušenje web stranica. Njih ima oko 30 posto u ukupnom prometu i naravno da je takva situacija više nego zabrinjavajuća.

Oglašivačima na taj način čine štetu od sedam milijardi američkih dolara. Naime, upravo to bi bili prihodi kad bi stvarne osobe pogledale oglas, a potom i prema prosjeku konzumirale ono što se na oglasu nalazi. Naravno, sve to je teorija, moguće da bi za ostvariti tih sedam milijardi trebalo neko vrijeme, no uz klikove stvarnih ljudi, uvijek bi konačni cilj bio onaj koji i treba biti.

Google, kojem 90 posto ukupnih prihoda donosi posao s oglašavanjem, zaposlio je točno stotinu ljudi koji se bave traženjem i uklanjanjem lažnih web stranica i botova. U prošloj su ih godini pronašli 1,7 milijuna, što je oko 60 posto više nego godinu prije. Već to dovoljno pokazuje koliko je problem ozbiljan, ali i unosan cyber kriminalcima.