Googleu prijete problemi s EU zbog načina pretraživanja weba

Googleu prijete problemi s EU zbog načina pretraživanja weba

Europska unija i Google bi uskoro mogli uskočiti u pravu pravnu bitku. Što zbog aplikacija, što zbog monopola, što zbog kopiranja onoga što radi konkurencija, što zbog tražilice. Također, otprije traje pravi sukob između Europskog suda i Googlea zbog tražilice, ali po pitanju otklanjanja osoba iz nje.

Ono na što se priprema Europska unija mnogo je ozbiljnije jer riječ je o tržištu od 28 zemalja, o Uniji koja aktivno surađuje s bogatom Norveškom i Švicarskom. Riječ je o tržištu koje broji skoro 600 milijuna ljudi. Naime, Google navodno raznim proizvođačima nameće korištenje njihove tražilice prilikom rada, što je ozbiljno kršenje tržišnih pravila.

Uz to, još je važeća Appleova tužba kojom žele dokazati da je Android direktna kopija iOS, važeće su i žalbe telekomunikacijskih tvrtki koje tvrde da bi i Google trebao podlijegati pod zakone i regulative vezane uz korištenje i distribuiranje internetskog sadržaja. A tu su i problemi s plaćanjem aplikacija. Taj posljednji je Google navodno riješio uočljivijim oznakama da nisu besplatne i postavljanjem svih aplikacija koje se plaćaju u dio Google Playja gdje su aplikacije koje se plaćaju.

Najteže će ipak Googleu biti boriti se s optužbama da prisiljavaju proizvođače na korištenje njihove tražilice prilikom rada. Navodno Europska unija ima dokaze i dok se sve sastavi kako treba, predočit će ih sudu. Za to vrijeme Google energično šalje dopise tvrtkama s kojima posluje i traži ih da se izjasne jesu li na išta prisiljeni ili nisu.

Sve u svemu, Google čekaju teški trenuci jer Europska unija je zbog činjenice da se sastoji od 28 prilično različitih zemalja, znatno stroža od Sjedinjenih Američkih Država, pa i većine azijskih država. Google, ali ni Apple (slučaj poreza i Irske), Facebook (prikupljanje privatnih podataka), Amazon (izbjegavanje poreza) ili Microsoft (maskiranje poreza) neće proći gratis.