Google zabranio pop-up i pop-under oglase u Adsenseu

Google zabranio pop-up i pop-under oglase u Adsenseu

Google itekako drži do oglašavanja jer to mu donosi 90 posto ukupnih prihoda na godišnjoj razini i sukladno tome osluškuje tržište svakog trenutka te pomno pazi da ne prelazi „preko ruba“. Naime, dopustit će bombardiranje i dosađivanje oglasima, ali neće pretjerati i dopustiti da oni utječu na izgled web stranica, aplikacija, samo iskustvo surfanja i da time iritiraju korisnike.

U tu svrhu službeno su odbačeni "pop up" i "pop under" oglasi iz AdSensea, što je velik korak naprijed. Upravo se kroz tu vrstu oglasa najčešće moglo plasirati malware, a i upravo su oni glavni razlog zašto se ljudi odlučuju za blokiranje oglasa. Srećom, to je sad otišlo u prošlost pa smo i službeno u eri kad se estetika vrednuje više od ičega.

Sukladno s tim, oglasi će biti bolje "ukalupljeni" u sami izgled stranice i ostavljati daleko bolji dojam svima koji ih imaju prilike vidjeti. Svakako korak naprijed, posebno kad uzmemo u obzir da je najavljen i Chrome koji će imati unaprijed postavljenu mogućost blokiranja oglasa, što znači da Google itekako misli na korisnike.

Naime, Chrome trenutno čini 60 posto svjetskog tržišta internetskih preglednika i da bi dodatno "pomeo" konkurenciju, treba ipak učiniti ovaj napor, korak prema naprijed. Trenutno razne druge kompanije nude dodatke za internetske preglednike i korisnici potom uz njihovu pomoć blokiraju oglase. Pritom Google nema apsolutno nikakve kontrole, ali i gubi određeni postotak tržišta. Na ovaj način imao bi kontrolu, ali i bolji uvid u preferencije korisnika.

Konkretno, u svijetu trenutno 615 milijuna uređaja koristi neki od "ad block" alata, što je osjetno više od 473 milijuna iz prosinca prošle godine. Od toga ih je 380 milijuna na mobilnim uređajima, a njih 235 milijuna na desktop računalima. Većinom su razlozi za njih iritacija nasilnim oglasima, ali i sigurnost.

Stoga, u suradnji s Koalicijom za bolje oglašavanje (eng., Coalition for Better Ads), Google će predstaviti "ad blocker" kojim žele potaknuti korisnike da pomognu u prepoznavanju tzv. loših oglasa te samim time pospješe samo iskustvo korištenja interneta.

Naravno, cilj je da se uz kvalitetnije oglase ipak uspije doći do prihoda, a ne da se "ad blockeri" koriste neovisno o situaciji. Isto tako, cilj uklanjanja "pop up" i "pop under" oglasa ide u istom tom smjeru...