Geek osvetnik nadmudrio lažne Windows support tehničare i zarazio ih ransomwareom

Geek osvetnik nadmudrio lažne Windows support tehničare i zarazio ih ransomwareom

Lopovi koji se predstavljaju kao tehnička podrška Microsofta dosad su uspjeli  pokupiti novac od većeg broja ljudi. No, to je dojadilo jednom geeku koji je odlučio odglumiti osvetnika i drznicima uzvratiti udarac. Oni s boljim tehničkim znanjem u više su se navrata znali dobro zabaviti s prevarantima i zadržavati ih što duže na telefonskoj liniji, ali spomenuti je heroj odlučio otići korak dalje.

Ivan Kwiatkowski zna podosta o tome kako se odvijaju takve prijevare, a, na žalost prevaranata, upoznat je i sa socijalnim malwareom. Odlučio je pretvarati se da je nasjeo na prijevaru i dopustio prevarantu, koji je sebe zvao Dileep, da pristupi njegovoj virtualnoj mašini koju je namjerno ostavio ranjivom. Pravio se nevješt dok su iskakali razni prozorčići u DOS-u koji su ga trebali navesti da pomisli kako mu je računalo zaraženo malwareom.

Dileep mu je 'objasnio' da svi njegovi problemi mogu biti riješeni ako kupi 'paket tehničke zaštite' za vrlo povoljnu cijenu od 'samo' 300 eura. Kwiatkowski je pristao i na tu igru te je poslao brojeve nepostojeće kartice prevarantu. Kada ga je ovaj izvijestio da mu kartica 'ne prolazi' Kwiatkowski mu je dao nove brojeve. Koji, također, nisu prolazili. Dok je njegov 'sigurnosni menadžer' pokušavao otkriti u čemu je problem, on je došao na sjajnu i opaku ideju.

Primijetio je, naime, da mu softver kojim se prevarant spojio dopušta slanje i skidanje datoteka. Brzo je otvorio svoj e-mail na kojem je imao nekoliko oglednih promjeraka Locky ransomwarea. Skinuo je jedan od njih, premineovao ga da izgleda kao slikovna datoteka i prebacio ga Dileepu. Potom ga je naveo da otvori njegovu fotografiju kreditne kartice. Otvorio ju je, ali ju nije mogao vidjeti. A to će se uskoro promijeniti. Vidjet će, naime, poruku koja ga obavještava da su podaci na njegovom računalu zaključani...

Bravo, Kwiatkowski. Sjedi, pet. J