Francuska zabranila Facebooku prikupljanje podataka od neregistriranih posjetitelja

Francuska zabranila Facebooku prikupljanje podataka od neregistriranih posjetitelja

Facebook ne može do daha proteklih mjeseci, a kao posljednji problemi su oni u Francuskoj, gdje više najvećoj društvenoj mreži na svijetu neće biti omogućeno prikupljanje podataka osoba koje nisu registrirane na Facebooku.

Odluku potpisuje tamošnja agencija za reguliranje i zaštitu podataka Commission Nationale Informatique et Libertés (CNIL), a na to se odlučila nakon reakcije aktivista i njihovih odvjetnika, koji su zatražili zaštitu svih onih koji ne žele imati nikakve veze s Facebookom. Čini se poštenim, a i zapanjuje da su se podaci prikupljali od strane onih koji na mreži nisu aktivni i uopće prisutni.

Sve to je Facebook radio kako bi još bolje targetirao potencijalne kupce proizvoda onih koji se oglašavaju na mreži. Odsad to više neće moći, osim ako ne žele snositi sankcije. Francuska je, dakle, samo potvrdila koliko se u Europskoj uniji brine o privatnosti građana. Naime, američke kompanije, kao i sve druge koje imaju sjedišta van EU, ne mogu bez nadzora prenositi podatke korisnika i baratati njima kako žele. Morat će sve to raditi transparentno i uz mnogo više regulativa.

Sad treba vidjeti kako će se Facebook i ostali postaviti po ovom pitanju jer silna pravila utječe na način njihova rada, a samim time i na prihode koji se ostvaruju na globalnoj razini. Naravno, ulaziti u sukobe s cijelom EU ili pojedinim zemljama članicama nema nikakvog smisla i bilo bi kontraproduktivno, ali nešto će se morati napraviti. Možda se cijene za oglašivače povise, a možda se Facebook odrekne dijela novca na koji ionako nije imao pravo.

I da stvar bude gora, Indija je zabranila Facebooku kontroverzni Free Basic projekt na svom tlu. Riječ je o bivšem internet.org, koji je nudio besplatan pristup mreži za sve. Zabrana je stigla od strane tamošnjeg regulatora Telecom Regulatory Authority of India (TRAI) jer su zaključili da Free Basic utječe na neutralnost Interneta, što je u suprotnosti sa zakonima u Indiji.

Možda sve ovo znači da najveće svjetske kompanije polako nailaze na prepreke jer shvatili su polako svi koliku korist izvlače iz onoga na što zapravo nemaju pravo - privatnost svakog pojedinca.