Facebook suspendirao još 200 aplikacija koje su neovlašteno koristile podatke korisnika

Facebook suspendirao još 200 aplikacija koje su neovlašteno koristile podatke korisnika
DepositPhotos

Facebook je održao obećanje i počeo štititi korisnike od aplikacija koje krše pravila te se neovlašteno koriste podacima kojima ne bi smjeli. Zbog toga ih je suspendirano čak dvije stotine, a tom se brojkom pohvalio Mark Zuckerberg osobno, svjestan da je morao u kriznim situacijama istupiti naprijed, kao što sad kad se ona riješila i kad se radi na sprečavanju novih kriznih situacija, također mora biti glas kompanije.

"Veliki timovi stručnjaka rade naporno kako bi istražili sve aplikacije koje imaju pristup podacima naših korisnika te donijeli sud o tome jesu li prekršili pravila ili nisu. Pregledane su tisuće i tisuće, a njih 200 je suspendirano. Naravno, time posao nije gotov, nastavlja se s istraživanjem, pred nama je mnogo posla, kazao je Zuckerberg.

On sam je 21. ožujka donio obećanje da će korisnici biti zaštićeni i to se ispunilo ni dva mjeseca kasnije. Morao je nakon uzbune koja je uslijedila povodom afere Cambridge Analytica, čiji su potezi naštetili privatnosti čak 87 milijuna korisnika, ako ne i više. Također, Facebook je postavio i stranicu na kojoj svaki korisnik može vidjeti je li bio dio napada na privatnost ili ne. Možete je posjetiti OVDJE (https://www.facebook.com/help/yourinfo). U budućnost će taj dio Facebooka otkrivati stanje korisničkog računa i za sve druge sporne aplikacije.

Nije to jedini potez na koji se Facebook odlučio kako bi ublažio nanesenu štetu. Značajan je, primjerice, bio onaj s početka travnja, kad se kompanija odlučila limitirati nakon na koji oglašivači uspijevaju targetirati "publiku". "Prekidamo "Partner Categories" i vjerujemo da će ovaj korak kroz narednih šest mjeseci pomoći u poboljšanju privatnosti svih koji koriste Facebook", stoji u priopćenju najveće društvene mreže na svijetu, iz kojeg se može iščitati želja da se cijela neugodna situacija ostavi iza njih.

Konkretnije, to što prekidaju jest partnerstva u kojima se oglašivačima dopuštalo korištenje informacija pristiglih iz smjera "treće strane", odnosno poslužitelja podataka koji su imali partnerstvo s Facebookom. To su, primjerice, Experian i Oracle Data Cloud. Naravno, ti partneri nisu baš birali sredstva, išli bi zaobilaznim putem do podataka te ih na taj način isporučivali, a Facebook bi "prao ruke".

Znači, afera koja možda nije naštetila Facebookovoj brojci aktivnih korisnika, svakako je pomogla da se više poradi na privatnosti, sigurnosti i dobivanju povjerenja. Dakle, korisnici su ipak u prvom planu.