Facebook angažira stručnjake i umjetnu inteligenciju u borbi protiv terorizma

Facebook angažira stručnjake i umjetnu inteligenciju u borbi protiv terorizma
Fotolia

Facebook je zaposlio više od 150 stručnjaka za protuterorizam i sve više koristi umjetnu inteligenciju koja može razumjeti jezik i analizirati fotografije. Razlog tomu je pojačana borba protiv terorista koji koriste tu društvenu mrežu za širenje propagande i traženje novih regruta za njihovu borbu.

Facebook je pokrenuo novi blog na kojem su direktorica globalnih politika kompanije Monika Bickert i šef odjela za protuterorizam Brian Fishman iznijeli nove napore tvrtke po tom pitanju. Blog nazvan 'Teška pitanja' govorit će i o brojnim drugim temama, od toga što bi se trebalo dogoditi s digitalnom poviješću preminulih korisnika sve do odnosa društvenih mreža i demokracije.

Bickert i Fishman u prvoj su objavi na novom blogu istaknuli kako društvene mreže ne bi smjele biti mjesto na kojem teroristi imaju pravo glasa. Facebook je u posljednje vrijeme izložen kritikama brojnih svjetskih vlada zbog toga što ne čini dovoljno na sprečavanju širenja terorističkih ideja. Nakon nedavnih napada u Londonu i Manchesteru britanska premijerka Theresa May je stvorila pritisak na ostale članice skupine G7 kako bi se i one posvetile razmatranju regulative za društvene mreže.

Osnivač i generalni direktor Facebooka Mark Zuckerberg već neko se vrijeme bori kako bi kompanija bila pozitivna točka u izgradnji online i offline zajednica. pravo je zbog toga Facebook u zadnjih godinu dana zaposlio više od 150 ljudi u timove koji se bore protiv promocije terorizma, uključujući i brojne stručnjake među njima. Mnogi od njih ranije su radili u raznim snagama reda i državnim službama te govore više od 30 jezika. Njima treba pribrojati i tisuće zaposlenika i partnera diljem svijeta koji odgovaraju na prigovore korisnika o kršenju pravila ponašanja.

U svrhu zaustavljanja terorizma su upogonili i sustave umjetne inteligencije koji bi trebali značajno pomoći ljudima u traženju nepoželjnih materijala. Tako su, primjerice, u funkciji sustavi koji prepoznaju slike i video koji je već ranije označen kao nepoželjan, a eksperimentiraju i sa sustavom koji bi trebao razumjeti napisani tekst. Ujedno koriste i algoritme kako bi na osnovu aktivnosti onih kojima je zabranjen pristup zbog širenja terorističkih ideja i materijala došli do drugih povezanih osoba i skupina.