Europska komisija očekuje da internetske tvrtke više rade na sprečavanju terorizma

Europska komisija očekuje da internetske tvrtke više rade na sprečavanju terorizma
Fotolia

Europska komisija poziva internetske kompanije, prvenstveno najveće poput Facebooka i Googlea, da razviju zajedničke alate za automatsko prepoznavanje govora mržnje i terorističke propagande. U službenoj uputi Komisija traži da online platforme imenuju kontakt osobe do kojih će zahtjevi za uklanjanje ilegalnog sadržaja brzo dolaziti.

Komisija ih poziva da se više oslanjaju mrežu vjerodostojnih prijavitelja, stručnjaka za detektiranje ilegalnih sadržaja, kao i da omoguće običnim korisnicima lakše označavanje i prijavljivanje potencijalno ekstremističkih sadržaja. "Ilegalni sadržaj trebao bi biti uklonjen u najkraćem roku i proces bi mogao biti podvrgnut kratkim rokovima za provođenje ako se radi o ozbiljnim prijetnjama poput poticanja na terorističko djelovanje", stoji u uputama Komisije.

Prilikom objave novih preporuka, povjerenica za pravo Vera Jourova izjavila je kako je prestala koristiti Facebook koji je "autocesta mržnje". Komisija nije specificirala koliko bi brzo društvene mreže trebale uklanjati sporni materijal uz pojašnjenje da će dodatno proučiti tu problematiku. Još u svibnju prošle godine nekoliko kompanija, uključujući Facebook, Twitter i YouTube, samostalno je pokrenulo inicijativu za uklanjanje ilegalnih sadržaja unutar 24 sata. Zahvaljujući tom programu, skidanje ilegalnog materijala najviše dan nakon prijave povećano je s 30 na 60 posto.

Europska je komisija također naglasila da treba napraviti i svojevrsne osigurače koji bi spriječili pretjerano uklanjanje materijala, premda nisu pojasnili kakvi bi trebali biti spomenuti 'osigurači'. Također su napomenuli da bi internetske kompanije trebale obeshrabriti one koji neprestano objavljuju ilegalni materijal te ih je potaknula da razviju automatizirane alate koji bi spriječili ponovno pojavljivanje ranije uklonjenih materijala. Dodajmo na kraju kako preporuke EK nisu obvezujuće, ali nije isključeno da se u budućnosti ne pojave u obliku formalnih zakona.