EU: Moramo hitno osmisliti obrambeni plan protiv ransomwarea i cyber napada

EU: Moramo hitno osmisliti obrambeni plan protiv ransomwarea i cyber napada
Fotolia

Europska unija više ne misli mirno promatrati situaciju vezanu uz cyber kriminal te je izrazila namjeru za poboljšanje obrane od sve opasnijih ransomware napada. Oni su najveći problem posljednje dvije do tri godine jer pokazuju se iznimno uspješnima na višim i nižim razinama. Stoga im treba odgovoriti na najbolji mogući način.

Namjera je koristiti "Beluprint" (hrv., kopija) kako bi se pospješila zaštita jer imitirali bi se najveći mogući zabilježeni napadi i na greškama koje su omogućile propuste oni bi se u budućnosti spriječili. Zato se ulaže više u EU Cybersecurity Agency i to bi se trebalo početi vraćati jako brzo. Konkretnije, 50 milijuna eura uloženo je u svrhu zaštite.

„Raduje nas činjenica da institucije država članica EU sve češće koriste alate za zaštitu od sve opasnijih napada. No, to nije dovoljno, moramo i na razini Unije omogućiti bolju zaštitu kako bismo obeshrabrili cyber kriminalce i umanjili broj napada“, stoji u priopćenju Europske komisije, a zanimljivost je i da se u suradnju s EU uključio čak i NATO.

Inače, ransomware je vrsta malicioznog programa (eng., malware) čiji je cilj znatno ograničiti pristup zaraženom informacijskom sustavu i pohranjenim podacima ili kako bi se jednostavnije reklo - taj malware želi "oteti" vaše podatke i potom naplatiti od vas njihovo vraćanje. Slično kao i s otmicama u realnom svijetu, što bi značilo da u virtualni uistinu sele ljudi svih vrsta, ideja i pobuda, zbog čega opreza nikad dosta. Barem ukoliko želite držati svoje podatke i novac na sigurnom.

Nastao je 2006. godine, ali se počeo širiti tek kad se počeo širiti i brži internet. Sad se čini kao da je svugdje prisutna takva vrsta napada, a funkcionira tako što se ponaša poput računalnih crva ili trojanskih konja, koristeći neku ranjivost kako bi se sami proširili mrežom i instalirali na korisnička računala ili se pretvarajući da su korisni programi, često putem filesharing ili peer-to-peer servisa, kako bi ih korisnici sami instalirali na svoja računala. Nakon infekcije, ovi će maliciozni programi pri prvom pokretanju pokušati kriptirati korisničke podatke i ponuditi pristup njima tek nakon što se ispune uvjeti, a to najčešće znači plaćanje otkupnine...