Blokiranje oglasa iznimno je popularno kod korisnika interneta, a sve zbog toga što sprečava oglašivače i izdavale da „bombardiraju“ prostor na kojem se nalazi sadržaj. No neki od njih dosjetili su se korisnicima s uključenim „ad blockerima“ onemogućiti pristup tom istom sadržaju, što bi Europska unija uskoro mogla proglasiti ilegalnim!
Naime, sigurno ste se susreli dosad s tom vrstom stranica, koje vam ne dopuštaju pristup njihovom sadržaju sve dok ne isključite "ad blocker". Da bi to uopće detektirale, web stranice moraju narušiti privatnost korisnika i taj dio je više nego sporan. Ako se može vidjeti kakav dodatak za internetski preglednik netko koristi, može se vidjeti i mnogo više od toga. Stoga, plan oglašivača i izdavača teško da će proći, a to će rastužiti sve u Francuskoj.
Tamošnji mediji odlučili su pokušati uzvratiti udarac blokiranju oglasa i krajem ožujka zatražili su od čitatelja da uklone alate koji sprečavaju prikaz oglasa ukoliko žele pristupiti njihovom online sadržaju. Riječ je o najvećima i najčitanijima, a to su Le Monde, L'Équipe i L'Express, ali i brojne radio i TV postaje, Deezer...
Svi oni u svojim izdanjima traže od čitatelja da uklone blokiranje oglasa jer "im to život znači". Tvrde da gube na milijune eura prihoda iz razloga što se koristi blokiranje oglasa te da bi jedna tako mala stvar za korisnika bila iznimno velika za svakog od izdavača.
U Francuskoj svega trećina korisnika Interneta ima uključen neki od 'ad blockera', ali kad se pogleda mlade starosti od 16 do 24 godine, tad je riječ o njih 54 posto, što znači da dugoročno blokiranje oglasa može itekako imati primat na francuskom virtualnom nebu.
Ipak, treba znati jedno i ne dozvoliti da se širi panika. Konkretnije, financijska šteta u stvarnosti ionako ne postoji jer ako se netko svjesno odlučio ukloniti te oglase, znači da ga ne zanimaju i samim time je takav korisnik jako teška meta, vjerojatno i nemoguća. U konačnici, od takvog korisnika nema zarade...
Google Chrome, unatoč svim regulatornim turbulencijama oko njega, ostaje neprikosnoven s nevjerojatnih 65,02 posto tržišnog udjela, koji se u travnju 2025. smanjio za 0,62 postotna boda.
Globalno tržište IoT-a spremno je za rast po složenoj godišnjoj stopi od 13,5 posto, s 959,6 milijardi dolara u 2023. na 1,8 bilijuna dolara prihoda u 2028., prema izvješću GlobalData.
Meta je objavila samostalnu aplikaciju temeljenu na umjetnoj inteligenciji. Ovim potezom tehnološki div društvenih mreža nastoji konkurirati chatbot rješenjima drugih kompanija.