Drastično povećana količina zahtjeva Vlada za podacima korisnika Facebooka

Drastično povećana količina zahtjeva Vlada za podacima korisnika Facebooka
Fotolia

Europska komisija spriječila je američke kompanije da neometano dijele privatne podatke svojih korisnika u Sjedinjenim Američkim Državama, a sad kad su se objavili podaci o zahtjevima svjetskih vlada da dobiju uvid u privatne podatke Facebook korisnika, jasno je da Komisija nije pogriješila.

Naime, američke su vlasti 26,579 puta zatražile podatke i u 80 posto slučajeva to im je uspjelo. Slijedi Indija koja je podnijela 6268 zahtjeva i 45,3 posto uspješnosti može zabilježiti na tom polju. Na trećem je mjestu Velika Britanija sa 4489 zahtjeva, od kojih je odobreno njih 78 posto. Ukupno je predano u cijelom svijetu 35,051 zahtjev i to je 18,1 posto rasta u odnosu na prošlu godinu.

Kao što je vidljivo, Amerikanci čine veliku većinu, odnosno samo oni su predali triput više zahtjeva nego cijeli svijet zajedno. Naravno, Kine nema u ovoj priči, kao ni Rusije, koje nisu baš prijateljski nastrojeni prema Facebooku. Da jesu, njihova paranoja ne bi bila ništa slabija nego američka. Zanimljivo je pak da su u Facebooku u 80 posto slučajeva udovoljili vlastima, a samo je Turska po tom pitanju uspješnija. No treba znati da su Turci posljednji na listi 15 zemalja koje su predavale zahtjeve i ukupno su privatne podatke korisnika zatražili u samo 475 slučajeva. Srećom, Hrvatske na listi nema.

- Nitko nema privilegije i kad god dobijemo zahtjev, on mora biti obrazložen, argumentiran i s pokrićem. Za sve vrijede ista pravila i nakon što utvrdimo da su svi kriteriji zadovoljeni, odobrimo zahtjev - poručili su iz Facebooka.

Osim svjetskih vlada, zahtjeve imaju i privatni korisnici, a najčešće prijavljuju pornografiju, krađu identiteta, rasizam, fašizam, nacizam ili diskriminaciju bilo koje vrste. Broj tih zahtjeva povećan je za 112 posto na svjetskoj razini i riječ je o 21 tisući nepoćudnih objava.

Infografika: Statista.com