Google je upravo lansirao Chrome 46 te su uvedene značajne promjene o obavještavanju u vezi web sigurnosti. Ako ste na HTTPS stranici koja je 100 posto sigurna, i dalje ćete vidjeti zelenu ikonu zaključavanja a „slomljena“ stranica pokazuje crveni „X“ simbol, kao i prije.
No, kada dođete na stranicu koja je zaštićena i s manjim problemima, nećete vidjeti nikakav simbol kao da ste bili na redovnoj, nekodiranoj HTTP stranici. To je velika promjena u odnosu na Chrome 45 kada je Google pokazao simbol za zaključavanje sa žutim trokutom za takva „mixed“ web mjesta.
Google je izjavio kako je ova promjena bolji vizualni pokazatelj sigurnosti stanja stranice u odnosu na HTTP-a. Inače, Google je napomenuo kako se broj sigurnih HTTPS web stranica znatno povećao, sa 63 posto u odnosu na 58 posto prošle godine.
Problem oko sigurnosti web stranica je dosta aktualan, a najviše se spominju prijevare koje se tiču phishinga, te je dosta korisnika nasjelo na lažne web stranice ne pridržavajući se sigurnosnih uputa i pravila.
Potrebno je još dosta edukacije i stručnih seminara u vezi prijevara na Internetu i oko web stranica jer će se samo tako javnost upoznati na koji način se treba pravilno zaštiti.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.