Budućnost interneta leži u korištenju kvantne tehnologije

Budućnost interneta leži u korištenju kvantne tehnologije
Fotolia

Kineski znanstvenici napravili su korak naprijed kad su korištenjem kvantne tehnologije izvelu potpuno sigurnu komunikaciju sa satelitom udaljenim 1200 kilometara. Time ne samo da su pokazali da hakerima nema mjesta u „kvantnoj budućnosti“, već su dali do znanja svima nama da nas uistinu čeka „kvantna budućnost“, ponajprije kad se radi o internetu.

A on bi trebao funkcionirati na identičan način kao ta komunikacija sa satelitom. Naime, hakeri ne mogu do podataka jer oni zapravo ne putuju od točke A do točke B, ne postoji nikakav signal, ne postoji izvor, ne postoji cilj... Na identičan način funkcionirao bi u budućnosti kompletni internet.

Dakle, umjesto protoka informacija, stvarali bi se parovi fotona koji preslikavaju jedan drugog. Jedan zadržava onaj koji šalje informaciju, drugi prima onaj kojem je namijenjena. Također, sve što napravite sa svojim fotonom, u istom trenutku preslikat će se na drugom. To se zove kvantno uplitanje u doslovnom hrvatskom prijevodu ili quantum entanglement u engleskom jeziku.

Nažalost, takva stvarnost godinama je udaljena jer postojeća tehnologija vezana uz infrastrukturu još uvijek nije ni blizu razine koja bi omogućila da teorija postane stvarnost. Pokušavalo se optičkim kabelima, ali to nije ipak zadovoljilo potrebe eksperimenata. Naravno, možda su Kinezi na tragu napretka zahvaljujući posebnom kvantnom satelitu, namijenjenu upravo za ovako nešto.

Problem je što ni Kinezi zapravo ne znaju točno što su postigli i kako to koristiti. Uspjeli su izvesti komunikaciju, ali još ne znaju kako je točno usmjeriti, iskoristiti i tek se traže načini za to. Primjerice, u dalekoj su prošlosti moreplovci koristili zvijezde za navigaciju, ali nisu znali ništa o svemiru, nisu znali ni da je pritom riječ o udaljenim suncima ili planetama.

Tako je i sad, količina onoga što se ne zna nedokučiva je u ovim trenucima. Samo se zna da nekakav trag ipak postoji i da će kvantni internet prije ili kasnije biti normalan, a o kineskom uspjehu naveliko će se razglabati kao ključnom trenutku za razvoj te tehnologije, koja bi u potpunosti trebala izbrisati cyber kriminal kakav danas poznajemo.