Antivirusni softver mogao bi biti sljedeća velika meta malwarea

Antivirusni softver mogao bi biti sljedeća velika meta malwarea
Antonio Jularić

Antivirusni softver štiti naše računalo od raznih opasnosti i kao takav je u raznim oblicima prisutan u Windows, Linux pa i Mac svijetu, ali problem nastaje ukoliko malware može zaraziti upravo antivirusni softver. To je ono na što se cilja u posljednje vrijeme jer ukoliko netko uspije tako nešto, ima potpunu kontrolu nad sustavom.

Iako se može činiti apstraktnim ili nedostižnim, činjenica jest da su neke od velikih sigurnosnih propusta zabilježeni upravo u samim antivirusnim proizvodima jer upravo je antivirusni softver idealna meta za napad. Ako ju napadač pogodi, može unedogled imati kontrolu nad uređajem na kojem radi u pozadini. S ciljem da otkrije postoje li oni koji onemogućavaju ovu vrstu napada, njemački AV-TEST napravio je test na 21 antivirusnom softveru. Samo tri su zabilježila stopostotni učinak - ESET, McAfee i Norton.

Ali čak njih šest uspjelo je u potpunosti zaštititi sve softverske komponente potpunim omogućavanjem ASLR (address space layout randomization) i DEP (data execution prevention), koji su ugrađeni u Windows "pogonjena" računala još 2005. godine i pomažu u zaštiti. Na taj način su antivirusni softveri uspjeli "potražiti pomoć" sustava da bi se zaštitili i na taj su način došli do stopostotnog učinka. Riječ je o Avira Antivirus Pro, Bullguard Internet Security, ESET Smart Security, Kaspersky Internet Security, McAfee Internet Security i Norton Security.

F-Secure Internet Security imao je 99,5 posto uspješnosti, G Data Internet Security 99,4 posto, Avast Free Antivirus 96,9 posto, AVG Internet Security 95,9 posto i kao jedini na listi s iznad 90 posto bio je Microworld seScan Internet Security s 91,1 posto. Ispod 50 posto uspješno savladanih prijetnji našli su se Threattrack VIPRE Internet Security (43,3 posto), Ahnlab V3 Internet Security (34,5 posto), Wuick Heal Total Secuirty (28,9 posto), Norman Security Suite Pro (26,9 posto) i na posljednjem mjestu s 25,9 posto našao se K7 Computing Total Security.