Vraćaju li se 3D zasloni na mobitele?

Vraćaju li se 3D zasloni na mobitele?
Shutterstock

Pametni telefoni i njihovi zasloni nadmašuju sva očekivanja, a pokazuje se i da korisnicima uvelike znači ako su što bolji. Naime, smatralo se da 4K ili HDR mogućnosti nisu nešto što bi ljudi željeli, ali praksa je pokazala drugačije i zato se ponovno među proizvođačima razmatra ideja 3D zaslona.

Pojednostavljeno, ako bi zaživjela, izgledala bi poput holograma i to ne previše različito od svih onih koje smo viđali u filmskim serijalima kao Zvjezdani ratovi ili Zvjezdane staze.  A vidjeli bismo takvu tehnologiju već sljedeće godine, ako sve bude prema planovima.

Hologrami su ipak budućnost naših mobilnih uređaja, složni su stručnjaci. I ne samo to, uvjereni su da 3D tehnologija neće imati primat kao što se prognoziralo još prije svega godinu dana. No, sad je postalo jasno da nema smisla zaustaviti se na 3D kad je moguće otići korak dalje.

Zamislite poziv koji primite na način da vam se prikaže 3D hologram osobe s kojom razgovarate u realnoj veličini. I ne samo to, zamislite gledanje fotografija ili video snimaka na takav način, bilo da je riječ o osobnoj upotrebi, bilo da je riječ o filmovima, nekom prijenosu uživo i tko zna što sve ne.

Iako je kineski ZTE prošle godine imao najkonkretnije rezultate na području integracije 3D tehnologije i pametnih telefona, čini se da bi brže do komercijalnog tržišta mogli australski i kineski znanstvenici, koji su na sveučilištu RMIT u Melbourneu uspjeli napraviti najtanji hologram ikad, tisuću puta tanji no ljudska vlas.

Detalje o svom uspjehu objavit će uskoro u znanstvenom radu, a na nama je vjerovati da će to iza čega na RMIT-u stoje biti upravo hologrami, u svom punom sjaju, a ne samo jednostavna igra svjetla koja se često mijenja za holograme. Također, nadajmo se da će sve što naprave brzo na komercijalno tržište...