Više piksela u zaslonu mobitela ne znači i bolju kvalitetu

Više piksela u zaslonu mobitela ne znači i bolju kvalitetu
Shutterstock

Zasloni su iznimno bitan segment pametnih telefona, ako ne i najbitniji. Zato svake godine gledamo kako proizvođači poboljšavaju njihovu rezoluciju do mjere koja je nekad bila nezamisliva. Ali, treba malo stati na loptu u cijeloj priči pa vidjeti koliko na kraju sve to skupa zapravo znači samim korisnicima.

S obzirom da je riječ o malim zaslonima, ukoliko ih se usporedi s onima na prijenosnim ili stolnim računalima, potrebno je na što manjoj površini postaviti više piksela. A što je više piksela, to se više energije troši i samim time uređaj u konačnici gubi. A golim okom teško se mogu vidjeti neke veće razlike. Primjerice, Sony je na Xperia XZ Premium postavio 4K rezoluciju na zaslon od 5,5 inča i to zahvaljujuči 807 PPI (piksela po inču). Čak i iPhone X ima "samo" 458 PPI. Zvuči sjajno, u svakom slučaju, ali zapravo i nije tako.

Osim što se troši i energija i što ljudsko oko ne može vidjeti razliku, čak i ako imamo savršen vid, problem je i pozadinsko svjetlo te reflektiranje svjetla. Uz više piksela, taj dio pati pa ili moramo pojačati svjetlinu zaslona ili ju smanjiti, što nikako nije idealno jer konstantno su potrebne intervencije. Uz koje se također troši dodatna energija, prvenstveno ako pojačamo svjetlinu zaslona.

Ukratko, ono što stručnjaci sad naglašavaju, a predvodi ih Bob Myers s Android Central, jest poboljšati zaslone bez potrebe "trpanja" dodatnih piksela na zaslon pametnih telefona. Naglašava da se to i ne LCD i OLED zaslonima može postići ukoliko se poveća preciznost boja, viši omjeri kontrasta kako bi zasloni bolje izgledali na sunčevoj svjetlosti te na kraju učinkovitiji zasloni, koji štede energiju kao Sharpov IGZO.

Vremena će se sigurno promijeniti, kao u slučaju kamera kod kojih je ljudima već jasno da nisu bolje ako imaju više megapiksela, kao što se zna i da kapacitet hard diska nije više toliko bitan kao njegova brzina ili da nije bitna brzina procesora već koliko ima jezgri jer to ga zapravo čini moćnijim i stabilnijim. Identično je sa zaslonima. Lijepo je vidjeti 4K rezoluciju, ali nema smisla, uistinu nema, posebno jer postoji cijeli niz drugih poboljšanja na koja se treba koncentrirati kako bi pametni telefon uistinu bio bolji...