Trenutno ima čak 18796 različitih Android uređaja

Trenutno ima čak 18796 različitih Android uređaja

Startup tvrtka OpenSignal testirala je fragmentaciju Android operativnog sustava na 628 tisuća različitih uređaja koji ga koriste, a sve kako bi potvrdili ili demantirali da je problem zbog sve većeg broja različitih uređaja za Android veći ili manji.

Riječ je o testiranju koje se provodi već treću godinu zaredom, a rast Android uređaja nezaustavljiv je. U 2012. je četiri tisuće uređaja bilo na Android operativnom sustavu, u 2013. bilo ih je 12 tisuća, a u polovici 2014. već ih je 18 796! Naravno, tu je riječ o zasebnim uređajima, ne broje se svi u globalu. Dakle, riječ je o primjerice, HTC modelu zasebno, drugom HTC modelu zasebno i tako zasebno za svaki uređaj koji koristi Android operativni sustav.

Bez iznenađenja, 43 posto svih uređaja u ovih skoro 19 tisuća zauzima Samsung. KitKat verziju Androida pak koristi 20,9 posto uređaja, što je manje nego u 2013. godini, kad je 37,9 posto uređaja imalo najnoviju verziju Androida (Jelly Bean).

Zbog povećanja fragmentacije, koja je očito nezaustavljiva, dizajneri i programeri biraju raditi verzije Androida i svega što je kompatibilno s njime za deset najrasprostranjenijih uređaja, ali to ne pomaže previše. Naime, dok je prošle godine na tržištu Androida deset najrasprotranjenijih činilo 21 posto, sad čini 15 posto.

Naravno, jasno je po ovoj brojci da je riječ o novcu, Android je najpopularniji u zemljama gdje je više siromaštva, odnosno manje bogatih. Pa tako OpenSignal otkriva da 35 posto prodanih Androida koji nisu u top deset dolaze iz zemalja gdje je BDP po glavi stanovnika ispod 20 tisuća dolara, a svega 12 posto njih je u zemljama gdje je BDP viši od toga.

Dakle, jasno je da će Android i dalje biti sve fragmentiraniji jer će se širiti neprestano. Manje je problema, naravno, među najboljim uređajima, onima koji koriste posljednju verziju Androida. Kod njih je sve više manje jednakih standarda i problema za dizajnere i programere nema, ali kad je riječ o uređajima niže klase problemi nastaju, posebno kad treba raditi prilagodbe za operativni sustav koji nije najnovijeg datuma.

Zato je Google je uveo i neka nova pravila. Proizvođači uređaja više ne smiju na tržište izbacivati nove uređaje ako nemaju namjeru koristiti 4.3 Jelly Bean softver ili neki viši sustav. Bez te verzije niti jedan Google proizvod neće raditi na tom uređaju.