Sve je manje Android tableta, ali je jako bitno da oni prežive

Sve je manje Android tableta, ali je jako bitno da oni prežive

Najava i sami dolazak Android P označava ne samo kraj Nexus linije pametnih telefona nego i bilo kojeg Android tableta načinjenog od strane Googlea. To je samo nastavak trenda koji gledamo protekle dvije godine, u kojem proizvođači ulažu sve manje i manje truda u proizvodnju tableta, pa čak i onih „2u1“ koji su se činili kao slamka spasa. Jednostavno, problem je u Android operativnom sustavu i to je šteta, tržište ne bi dobro izgledalo bez tableta s njime.

Možda se to u ovom trenutku ne čini tako, ipak su prihodi u padu i najava jeftinijeg iPada svakako će ih dodatno srozati, no Android tableti moraju se održati i za to postoji nekoliko razloga. Relevantnih za proizvođače, koji ipak imaju prostora na tržištu ako samo malo analiziraju situaciju. Naime, Microsoft i Apple ne mogu pokriti sve, nemaju za to resurse ni logistiku.

1. Veličina zaslona

Phableti su svakako oduzeli dio tržišta tabletima, ali u današnje vrijeme jako ih malo prelazi veličinu zaslona od 5,7 inča. Stoga, prostor za plasman uređaja svakako postoji na veličinama od šest do sedam inča. Niže cijene, jače performanse i funkcionalnost mogli bi se nametnuti svakom pametnom telefonu jer ipak veličina jest ono u čemu su tableti kao riba u vodi. A i pametni telefoni ne postaju ništa veći.

2. Velike aplikacije

Dakako, one daju tu prednost tabletima ispred phableta kad se probiju određeni okviri po pitanju veličine zaslona. Naravno, ovdje će se uspleti argument zvan Chromebook, čiji Chrome OS svakako nudi sjajne aplikacije za sjajne uređaje čija veličina odgovara onoj koju imaju Android tableti. Ali... Takvih aplikacija baš i nema puno, a nije baš da se razvijaju nekom nevjerojatnom brzinom. I tu svoju prednost ponovno imaju Android tableti. Nažalost, ne zato što su kvalitetnije jer nisu, često djeluju iznimno loše na većem zaslonu, već zato što bi Google mogao urgirati i pomoći developerima te samim time i sebi.

3. Kreiranje sadržaja

Android tableti imali su prvih godina prednost po ovom pitanju jer su bili dovoljno veliki i jeftini da bi obuhvatili šire tržište. Ali, sve je nekako stalo još 2011. s Android Honeycomb i to ne ide u prilog Googleu. Zahvaljujući tom nedostatku razvoja, kreiranje sadržaja na tabletima postali su niša Applea i Microsofta. No, potencijal postoji, ako se Google malo angažira.

4. Obiteljski prijatelj

Najbolji je to opis za uređaj koji neometano mogu koristiti svi članovi obitelji u razne svrhe. Posebno ako je potreba imati neki uređaj koji se može spojiti na internet i ima dovoljno veliki zaslon. Zato je Amazon Fire toliki hit još uvijek, što ne ide u prilog Android tabletima, ali kad bi Google poradio na svom operativnom sustavu, konkurenciju bi na tim nižim cjenovnim razinama "pomeo".

Dakle, zaključak cijele priče jest da prostor itekako postoji, ali proizvođačima se ne isplati raditi s Androidom kad Google odbija razvijati ga na adekvatan način. I bilo bi šteta da prestane u potpunosti jer neostvareni potencijal ipak nudi optimizam.