Slike s Google Pixel kamere odskaču kvalitetom zahvaljujući softverskim poboljšanima

Slike s Google Pixel kamere odskaču kvalitetom zahvaljujući softverskim poboljšanima
Google

Apple nema sreće, kad su predstavili iPhone 7 i iPhone 7 Plus, naglasili su da imaju najbolju kameru ikad na nekom od pametnih telefona. Ali, tri tjedna kasnije pojavili su se Google Pixel i Pixel XL te preuzeli titulu najboljih pametnih telefona po pitanju kamera. I to službeno, tako je nakon testova objavio ugledni DxOMark.

I to nije zbog hardverskih mogućnosti jer oba Pixel modela imaju jednaku veličinu senzora (1/2,3"), jednako megapiksela (12,3) i jednak otvor (f/2.0) kao Nexus 5X i Nexus 6P. To je do softvera, odnosno, do HDR (High Dynamic Range).

Naime, HDR istinski nudi razlike i poboljšava sliku. Nije to tehnologija poput 4K, zakrivljenih zaslona ili 3D, koje samo neznatno podižu kvalitetu, ali ne donose neke revolucije. Ne, HDR već na oko nudi nešto potpuno drugačije i bolje jer poboljšava apsolutno sve.

Drugim riječima, HDR proširuje omjer kontrasta, paletu boja i ponuditi realniju i prirodniju sliku bližu načinu na koji vaše oči zapravo vide stvarni svijet. Duboke crne boje kombiniraju se s vrlo jarkim osvijetljenim mjestima i proizvode razinu realnosti koja prije nije bila moguća.

Samim time, kad se uz tu mogućnost fotografira, sve djeluje oštrije, jasnije, kvalitetnije, bez ikakvih šumova i problema na kakve smo navikli prilikom fotografiranja pomoću pametnih telefona. To vrijedi i za slabije osvjetljenje prostore, a upravo taj segment je ono oko čega se natječu najveći proizvođači na svijetu. Jer, brojim korisnicima Android mobilnih uređaja upravo je kamera razlog zašto se odlučuju na kupnju uređaja.

Također, treba znati da i drugi proizvođači koriste HDR u kamerama za svoje uređaje, ali Google je otišao u jednom drugom smjeru. Naime, prije nego i pritisnete tipku za fotografiranje, kamera obrađuje okolinu, a uz to se slika obrađuje uz nisku ekspoziciju umjesto da se kombinira s visokom, srednjom i niskom. Sve to doprinosi prvenstveno brzini "uzimanja" fotografije, ali i zadržavanja boja, uklanjanja neželjenih dijelova fotografije, uklanjanje šuma...

Google je napravio korak naprijed, ostali će slijediti!