Slabašan rast udjela Orea, najviše raste Nougat, najpopularniji i dalje Marshmallow

Slabašan rast udjela Orea, najviše raste Nougat, najpopularniji i dalje Marshmallow
Android

Pametni telefoni iznimno su napredovali posljednjih godina, ali iz mjeseca u mjesec uvjeravamo se u to da fragmentiranost Androida ostaje postojana, a to nije pozitivno, te odolijeva svemu na tržištu. Dakle, novije verzije operativnog sustava iza kojeg stoji Googleova matična kompanija Alphabet, još se uvijek presporo uvode na uređaje.

Zato ne čudi što u siječnju Oreo (8.0 i 8.1) čini tek 0,7 posto udjela svih Android uređaja koji su trenutno aktivni, a sadrže Gingerbread (2.3.3 - 2.3.7) i novije verzije tog mobilnog operativnog sustava. Istina jest, Oreo je porastao za 0,5 posto u odnosu na prosinac, ali to je sve toliko zanemarivo da bolje ne spominjati. Ipak je riječ o operativnom sustavu predstavljenom prije više od dva mjeseca.

Ali, Nougat (7.0 i 7.1) zato solidno stoji sa svojih ukupno 26,3 posto udjela i rastom od čak tri posto na mjesečnoj razini. Samo, riječ je o 14 mjeseci starom operativnom sustavu, koji još uvijek gleda u leđa Marshmallowu (6.0). Naime, ta verzija Androida čini 28,6 posto tržišta, ali u veljači bi se trebao ipak naći iza Nougata s obzirom da je kroz posljednjih 30 dana pao za 1,1 i sigurno će se pad nastaviti, a Nougat će rasti.

Sad već tri godine i dva mjeseca stari Lollipop (5.0 i 5.1) još je više nego snažan sa svojih 25,1 posto udjela na tržištu, ali i to ide prema dolje jer u mjesec dana pao je za 1,2 posto. KitKat (4.4) je pao za 0,6 posto i trenutno čini 12,8 posto udjela, što se još uvijek može tretirati kao sjajna brojka s obzirom da Android tržište ipak broji više od dvije milijarde aktivnih uređaja.

Sve starije od KitKata ipak više nije na razinama koje su previše relevantne pa tako JellyBean (4.1.x, 4.2.x i 4.3) čini ukupnih 5,6 posto udjela u "Android svijetu". Ice Cream Sandwich (4.0.3 - 4.0.4) je na 0,5 posto i prvospomenuti GingerBread na 0,4 posto.

Zaključak cijele priče jest da se Oreo jedva nosi sa šest i sedam godina starim verzijama Android operativnog sustava, a to je stvarno veliki problem i nevjerojatno je da Google još uvijek nije pronašao idealno rješenje. Iako, s Oreo se ono najavljuje, ali hoće li uroditi plodom će se znati tek kad ta verzija Androida dosegne 20 i više posto udjela...