Naši pametni telefoni nisu sigurni kao što mi to mislimo

Naši pametni telefoni nisu sigurni kao što mi to mislimo
Ilustracija / Antonio Jularić

Pametni telefoni i phableti polako, ali sigurno, postaju nešto poputa naših digitalnih novčanika. Koristimo ih za kupovinu, arhiviranje privatnih podataka, kao rokovnike, kao digitalne podsjetnice, za igru... I zato zasigurno ne želimo ostati bez njih pa je logično da ih i zaštitimo na adekvatan način. Tu leži problem, čak ni otisak očiju ili skeniranje zjenica oka nije toliko sigurno, hakeri su pronašli način kako to probiti. Pa i na Appleu.

Naime, vrlo je lako doći do nečijeg otiska prsta, a načini na koje se to radi su opisani na društvenim mrežama, raznim forumima i YouTubeu nebrojeno puta. Dovoljno je da netko dodirne čašu i to je to. Sa zjenicom oka može biti još i lakše, a dokaz je to koliko se tehologija po pitanju same zaštite nije udaljila previše od samih početaka. Samo fotografirate osobu jako dobrim fotoaparatom i osigurajte se da je oko dobro uhvaćeno. I to je to. Isto se može, uostalom, i s otiskom prsta. Fotografirate ga, postavite na foliju i pritisnete, uređaj će misliti da je to vlasnik.

Ide se i korak dalje, ukoliko nekoga ne možete fotografirati, dovoljno je znati koju boju očiju ima i jednostavno kupiti leću s tom bojom te se stvar riješi. Na taj način je Starbug, poznati stručnjak za sigurnost, koji hakiranjem otkriva sve probleme kod uređaja, razotkrio Windows Phone propuste na njihovim najnovijim Lumia 950 i 950XL pametnim telefonima.

Zato, preporuka je koristiti nekoliko vrsti zaštite odjednom. Otisak prsta i(li) sken zjenice oka u kombinaciji s PIN zaštitom, a potom i lozinkom za otključavanje zaslona. Čini se kao mnogo posla samo da biste počeli koristiti vaš pametni telefon ili phablet? Razmislite još jednom bez čega sve možete ostati i koliko biste time izgubili da vam netko provali u uređaj... Odjednom se malo paranoje i komplikacija ne čini kao toliki problem.