Kako funkcionira USB Type-C

Kako funkcionira USB Type-C
Wikipedia

Tehnologija konstantno ide prema naprijed, a to se odnosi i na nešto naoko jednostavno kao USB priključak. Trenutno se na tom polju zbiva jedna aktivna tranzicija, gdje se industrija pokušava riješiti USB Type-B i USB Type-A priključka u korist USB Type-C priključka, koji ne služi više samo za napajanje baterije već i da na njega priključite slušalice ili zvučnike. Dakle, jedan univerzalni priključak za apsolutno sve.

Prije svega treba spomenuti da se godišnje prodaje oko 3,5 milijarde USB priključaka, ali svi ti priključci daleko su po brzinama i jednostavnosti onoga što nudi USB Type-C, predstavljen u veljači 2015. Već na prvi pogled uočljiva je bitna razlika, a to je da se može priključiti na uređaj s obje strane, a ne samo s jednom kao što je dosad bio slučaj.

Time se "briše" potreba za USB Type-B (i Micro-B, popularniji kao micro-USB) koji je uz USB Type-A (dosad standardni USB na svim uređajima) služio kao "most" između dvaju uređaja. Dakle, s vremenom će nestati i potreba za USB Type-A priključkom koji svi znamo kako izgleda, ali zasad i USB-C neizostavno dolazi na način da je na drugom kraju USB Type-A.

Ono što USB nudi jest mogućnost prijenosa podataka brzinom od pet do deset Gbps jer je kompatibilan s USB 3.1. Veličine je 8,4mm x 2,6mm, što znači da nije toliko manji od trenutnog USB 2.0. Dapače, ima 12 konektora sa svake strane i upravo zato su tolike prednosti na njegovoj strani.

Zaključno, USB Type-C je prije svega USB, kao i svaki dosad, načinjen na temeljima postojeće tehnologije i poboljšan. Zato je brži, dizajnom prihvatljiviji i uskoro će sasvim sigurno biti standard od kojeg nitko u industriji neće bježati.