INFOGRAFIKA: Kako izgleda povijest Samsung Galaxy S serije mobitela

INFOGRAFIKA: Kako izgleda povijest  Samsung Galaxy S serije mobitela

Samsung Galaxy S6 glavni je pametni telefon na tržištu što ne čudi jer je najnoviji, ali ustinu je poseban i na tragu sjajne serije premium uređaja koje proizvodi od 2010. godine južnokorejska megakompanija. Sve je počelo sa Galaxy S, koji niti po čemu nije u mogao nagovijestiti što će se izroditi iz svega.

Naime, prije pet godina iPhone je bio apsolutni vladar, Nokia je imala ogroman utjecaj i BlackBerry je još bio jedan od glavnih igrača. Sony je bio daleko od pada koji ga je pogodio svega godinu dana kasnije, Google se još "tražio" sa svojim pametnim telefonom, a kineske kompanije još su bile toliko male i beznačajne da su ih rijetki doživljavali iole ozbiljno.

Dakle, bilo je to pravo vrijeme za nešto novo, ali nije išlo najbolje i Galaxy S se prodavao lošije od očekivanog. Naime, Android (2.1 Eclair) je još bio daleko od operativnog sustava koji se mogao nadmetati s iOS i proizvođači su bili poprilično sputani. Činjenica da je imao procesor od 1 GHz, AMOLED zaslon od četiri inča i stražnju kameru od pet megapiksela (bez flasha) nije pomogla iako je za to vrijeme sve navedeno bilo sjajno.

Zato je Samsung promijenio dogodine taktiku i Galaxy S2 u potpunosti je podsjećao na iPhone, zbog čega je uslijedila Appleova tužba, ali Samsung je dobio potreban publicitet i korisnici su obratili pažnju na specifikacije tog uređaja. Imao je dvojezgreni Exynos 4210 procesor (1,2 GHz), gigabajt RAM-a, SUperAMLOED zaslon od 4,3 inča, kameru od osam megapiksela (s flash opcijom) i Android 2.3 Gingerbread koji se mogao nadograđivati sve do 4.1 Jelly Bean. I nije više izgledao plastično i pomalo jeftino kao prethodnik. Uostalom, dobio je na Mobile World Congressu nagradu za pametni telefon godine. Samsung je bio na pravom putu da postane najveći proizvođač pametnih telefona.

To se i dogodilo dogodine kad je pokrenuta revolucija. Galaxy S3 ponudio je veliki zaslon, koji su u Appleu ismijavali, a to su pratili i brojni vjerni obožavatelji koji danas imaju iPhone 6 u rukama. Naime, tih 4,8 inča i 720p HD SuperAMOLED davali su zaslonu nešto novo, nešto moćnije i opipljivo. Uz njega je išao četverojezgreni Exynos 4412 procesor od 1,4 GHz, dolazio je sa 16, 32 ili 64 GB prostora i opcijom za microSD karticu do 64 GB. Imao je gigabajt RAM-a, ponovno kameru od osam megapiksela, ali bitno poboljšanu pa se mogao snimati video zajedno s fotografijama istovremeno, imala je autofokus i "sestru" sprijeda, ali od svega 1,9 megapiksela. Android je bio 4.0 Ice Cream Sandwich i mogao se nadograditi do 4.3 Jelly Bean. No Samsung je i bitno promijenio softver pa je na SGS3 stigla opcija Smart Stay, koja je omogućavala da zaslon bude uključen dok korisnik gleda u njega, a i s Nature UX stigao je i novi način primanja notifikacija.

Uslijedio je Galaxy S4, a s njime je stigla i nova era još moćnijih pametnih telefona. Bio je veći od prethodnika, imao je SuperAMOLED 1080p zaslon od pet inča, procesor je bio Qualcommov četverojezgreni Snapdragon 600 (32-bit, 1,9 GHz), imao je dva gigabajta RAM-a, minimalno 16 GB prostora, stražnju kameru od 13 MP, prednju od dva megapiksela, a uz sve je imao i senzor koji prati rad srca. Stigao je s 4.3 Jelly Bean, ali se može nadograditi do 5.0 Lollipop. Prodano ih je ukupno oko 45 milijuna i to je bio uspjeh iznad svih očekivanja. Primjerice najoptimističnije prognoze tvrde da će Galaxy S6 biti prodan u 46 milijuna primjeraka.

Nažalost po Samsung, Galaxy S5 nije bio tako uspješan, iako su se nadali da će srušiti sve rekorde. No izgledom je podsjećao na SGS4, a i Apple je već naveliko najavljivao svoj novi i nikad veći iPhone. Uz to su se pojavili kineski proizvođači, LG je postao utjecajan, HTC se nametnuo, Sony se budio, Motorola se "gurala" prema naprijed i konkurencija je bila prevelika za opuštanje koje se Samsungu dogodilo. Iako, SGS5 je bio sjajan uređaj, još uvijek je. No podcijenjen je. Imao je isti zaslon kao i prethodnik, s iznimkom da je imao 5,1 inča, ali osim izgleda, bio je to mnogo moćniji i bolji uređaj. Unutar njega nalazio se Qualcommov Snapdragon 801 četverojezgreni procesor (32-bit, 2,5 GHz), dva gigabajta RAM-a, 16 ili 32 GB prostora i microSD opcija do 128 GB. Stražnja kamera bila je još bolja sa 16 megapiksela, prednja je imala ponovno dva megapiksela. Stigao je s 4.4.2 KitKat i može se nadograđivati na 5.0 Lollipop. Prodao se u otprilike 18 milijuna primjeraka.

A sad je stigao potpuno metalni Galaxy S6, nikad skuplji, nikad bolji i vidjet ćemo kako će proći...