Huawei je postao ozbiljna sila u dizajniranju pametnih telefona

Huawei je postao ozbiljna sila u dizajniranju pametnih telefona
Huawei

Huawei je prije šest godina tek sramežljivo ulazio na tržište pametnih telefona i kao cilj su si zacrtali osvojiti Kinu, za što im je trebalo manje od dvije godine. Potom su se odlučili osvojiti Europi i ove godine su pokazali da to mogu jer su odmah iza Samsunga, a kao krajnji cilj im je do 2020. prestići upravo spomenuti Samsung. I teško je ne misliti da to mogu jer Huawei je trenutno snažna sila na tržištu pametnih telefona.

Svojim dizajnom, kvalitetom i performansama su u rangu najvećih brandova, a osjetno su jeftiniji od njih. Konstantno ulažu u razvoj i inovacije, što su pokazali s Huawei P9. Tek je problem tog modela što osim mogućnosti kamere i vrhunskog dizajna ne nudi neku prevagu u odnosu na konkurenciju pa zato tu utrku nije dobio. Ali, na greškama se uči i Huawei će morati poboljšati samo korisničko sučelje, koje je trenutno prekomplicirano i prenatrpano, morat će poraditi na procesorskoj i grafičkoj snazi jer uz svoj Kirin i HiSilicon ipak ne mogu protiv Snapdragona ili Exynosa.

No, to su finese koje se na ovim razinama lako isprave, bilo je bitnije doći do njih. A to gdje su imponira. Rezultati u drugom kvartalu ove godine pokazuju da su treći na svijetu s 9,4 posto udjela na tržištu, a ispred su s 11,5 posto Apple i 21,9 posto Samsung. Iza su iznenađujuće dobro pozicionirani OPPO i Vivo, a potom velika i jaka imena kao Lenovo, LG, Sony, HTC, domaći konkurenti Xiaomi i ZTE... Nije ni to sve.

Huawei je u 2015. godini srušio mnoge rekorde kompanije i za ovu žele ići dalje te isporučiti 140 milijuna uređaja. Nije to ništa čudno ili preoptimistično jer imali su u prošloj godini rast prihoda od 43 posto u odnosu na 2014., isporučili su stotinu milijuna pametnih telefona, što je 20 milijuna više nego prethodne godine. Uvjerljivo su najjači na kineskom tržištu sa 72 posto udjela i uspjeli su postati drugi proizvođač Android uređaja po snazi u Europi s 11 posto udjela na tržištu. A šlag na kraju jest to da ih je Google izabrao kao proizvođača njihova phableta Nexus 6P, što je izniman kompliment, a oni su i odgovorili s uređajem impozantnog dizajna.

Kad se na samom kraju spomene i da  je prosječna cijena Huawei pametnog telefona ili phableta 219 američkih dolara, jasno je da su velikom dijelu svjetskog tržišta više nego dostupni,  prihvatljivi i primamljivi.