Android Nougat sporo stiže do uređaja, no trend se počeo ubrzavati

Android Nougat sporo stiže do uređaja, no trend se počeo ubrzavati
Google

Google može biti donekle zadovoljan rezultatima prilagodbe korisnika na njihov posljednji operativni sustav jer u svibnju bilježe njih 9,5 posto na Nougat 7.0 i 7.1, što je 2,4 posto rasta u odnosu na travanj. No, kad se to usporedi s prošlom godinom i Marshmallowom, vidi se da situacija nije tolko bajna jer ta je inačica Androida 2. lipnja 2016. imala 9,9 posto. No, to je zato što se Samsung odlučio Galaxy S7 i S7 Edge pustiti u prodaju nešto ranije no S8 i S8 Plus.

Naravno, zahvaljujući dolasku posljednjih Samsungovih modela pametnih telefona s krajem travnja, situacija će se ponešto ubrzati u korist Nougata u nadolazećim mjesecima. Naravno, nemali dio posla obavit će se i dodatnom implementacijom Nougata na starije modele pametnih telefona. Kako god, sve to je još uvijek daleko od onoga što ima Apple, ali i Microsoft sa svojim Windows 10 operativnim sustavom po pitanju implementacije. Osim ako nemate Nexus ili Pixel modele pametnih telefona, koji sve nadopune i nadogradnje dobivaju instant.

Što se ostalih verzija Android operativnog sustava tiče, situacija nije toliko različita nego što je bila u travnju. Pa tako Marshmallow i dalje ima 31,2 posto tržišta, Lollipop ima 30,8 posto i to je pad od 1,3 posto, što znači da je Marshmallow sad operativni sustav s najviše korisnika. Stabilni KitKat još uvijek ima svoju bazu i trenutno se nalazi na 18,1 posto i to je pad od 0,7 posto na mjesečnoj razini. No, sljedeće godine dolazi do prekida podrške za njega pa će se poveći postotak korisnika prebaciti na nešto novije.

Također, nisu samo ove tri verzije prisutne u izvješćima, daleko od toga. Jelly Bean ima 8,8 posto tržišta i to je pad od 0,3 posto, Ice Cream Sandwich ima i dalje 0,8 posto dok je Gingerbread pao za 0,2 posto i sad je na 0,8 posto. Froyo je, primjerice, iščeznuo s liste, a zanimljivo je spomenuti i da za Gingerbread još uvijek postoji deset mogućnosti za aplikacijsko sučelje. Primjerice, KitKat ih ima 19, Lollipop 22, Marshmallow 23 i Nougat 25. Dakle, netko i dalje ima određene koristi od operativnog sustava puštenog na tržište u prosincu 2010. godine.

Ukratko, promjene idu na bolje, u proteklih mjesec dana bilježi se osjetan rast Nougata, a s dolaskom svih novih premium mobilnih uređaja i bolje suradnje proizvođača i operatera s Googleom sigurno će se još pokoji korisnik pronaći među onima čije uređaje pogoni posljednji Googleov mobilni operativni sustav.

Uz sve, ne treba zaboraviti da se Android koristi u mnogim siromašnim i slabije razvijenim zemljama pa novije verzije tog operativnog sustava jednostavno nisu moguće zato što stariji i jeftiniji uređaji ne mogu zadovoljiti potrebe koje novije inačice Androida traže. No raduje sve u Googleu što u svijetu postoji oko 1,83 milijardi Android korisnika, a zajedno čine oko 86 posto tržišta.